Cleaning Kit
Osobisty zestaw do czyszczenia broni SA80.

Ile jest wzorów zestawów do czyszczenia broni?
  1. Pierwszy został opisany szczegółowo w artykule obok; występuje w różnych wariacjach (głównie różni się nieco kształtem, rozmiarem oraz użytym materiałem). Czasem na zdjęciach można zobaczyć ten wzór do czyszczenia broni przy prototypach SA80.
  2. Drugi go małe plastikowe pudełko, w którym można zmieścić podstawowe narzędzia do czyszczenia SA80. Na początku był używany do czyszczenia SLR, który wycofano a zestawy do czyszczenia broni pozostały. Coraz mniej używany, jako że "podstawowe narzędzia" nie nadają się do gruntownego czyszczenia SA80 (coś, co należy robić po powrocie z poligonu/strzelnicy). Kwatermistrzowie pozbywają się tych zestawów w następujący sposób: fasują je tak długo, aż żołnierze pogubią wszystkie narzędzia lub w ogóle nie wołają ich z powrotem do magazynu.
  3. Trzeci został wprowadzany specjalnie do używania w Iraku i Afganistanie, w przerwach w czasie patrolu. Jego nazwa to: Operational Cleaning Kit. Jest to mały "piórnik", z czarnej cordury, zapinanej na zamek błyskawiczny.

ostatnia aktualizacja: 29 grudnia 2010
DPM-SOLDIER.PL

POWRÓT
Wstęp
Czym by była armia bez pucowania i chuchania na drogocenne karabiny? Nie ma żadnych wątpliwości odnośnie tego, czym byłaby Armia Brytyjska bez regularnego czyszczenia karabinków z rodziny SA80:- BA byłoby armią bez broni.

Otóż SA80 wymagają regularnego czyszczenia i konserwowania (z wyjątkiem gdy są trzymane w zbrojowni), minimum raz na dobę - bez względu na to, czy użytkownik oddał strzał czy też nie. Każdy żołnierz zna historię na temat kilku ziarenek ziemi w lufie, które mogą spowodować "wybuch lufy", w efekcie którego nie tylko żołnierz będzie znokautowany, ale także jego karabin. Prawda czy mit? Jedno jest pewne: każdy żołnierz czyści lufę przed akcją.
Opis
BORE CLEANING BRUSH Szczotka do czyszczenia lufy (może być przeciągana za użyciem wyciora (Pullthrough). Przed użyciem, druciana szczoteczka powinna być delikatnie naoliwiona. Zgodnie z regulaminem, szczoteczka powinna być przeciągnięta zaczynając od komory w stronę tłumika płomieni (dzięki temu karabiny będą służyć Brytyjczykom przez następne tysiąclecie).

CHAMBER/BARREL EXTENSION BRUSH Szczotka do czyszczenia lufy karabinu, komory nabojowej oraz części gazowych. Może być używana tylko w połączeniu Cleaning Rod (szczotka jest idealnie spasowana - jeśli włożona do lufy bez zamontowanego Cleaning Rod, wyciągnięcie jej graniczy z cudem).
COMBINATION TOOL Zestaw kluczy używany przy czyszczeniu karabinku, montowaniu/demontowaniu SUSAT'a oraz zerowania Iron Sights (celowników mechanicznych). Klucz ten jest także używany do regulowania części gazowych karabinku.

FLANNELETTE Flanela (o wymiarach 45x45 mm), regulaminowo używana się do czyszczenia lufy karabinku. Jeśli flanela ma wymiary większe niż 50x50 mm, wycior utknie w lufie. Flanelę używa się także do czyszczenia wnętrza dolnej oraz górnej części komory zamkowej (na sucho) z wyjątkiem części pracujących. Na wilgotno (materiał jest nawilżony oliwą) czyści się z zewnątrz obie części komory zamkowej - oliwa nadaje nieco "połysku" karabinowi, przez co kwatermistrz chętniej przyjmuje karabinki z powrotem do zbrojowni.

FLANNELETTE POCKET - Mała kieszonka, w której trzyma się kawałki flaneli oraz buteleczkę z oliwą do czyszczenia karabinku.

NYLON BRUSH Pędzelek o nylonowym włosiu. Zgodnie z regulaminem, pędzelek powinien być używany do czyszczenia i delikatnego oliwienia części pracujących karabinku (wewnątrz dolnej części komory zamkowej). W praktyce (niezgodnie z regulaminem) żołnierze nakładają oliwę wszędzie, gdzie się da. Czego regulamin nie wie (pomija) to fakt, że suche części pracujące stawiają opór, przez co karabinek lub się zaciąć).

OIL BOTTLE Mała buteleczka na oliwę do czyszczenia broni. W nakrętce znajduje się patyczek, który - zgonie z regulaminem - powinno się używać do oliwienia karabinu, co jest koszmarnie powolną czynnością, w dodatku niedokładną. Dlatego też żołnierze używają nylonowego pędzelka (Nylon Brush) do oliwienia karabinu. Buteleczka trzymana jest w dużej kieszonce pokrowca.

PULLTHROUGH Wycior na sznurku, z dwoma metalowymi końcami. Dłuższy koniec posiada oczko, przez które przewleka się kawałek flaneli do czyszczenia lufy. Lufa może być czyszczona bez konieczności rozkładania karabinu, co jest błogosławieństwem przy ekspresowym czyszczeniu karabinku o poranku oraz przed wyruszeniem na patrol.

THREE PIECE CLEANING ROD Kluczyk w kształcie litery T. Wraz ze szczotką Bore Cleaning Brush lub Chamber/Barrel Extension Brush, używa się do czyszczenia lufy i/lub części gazowych (szczotki są idealnie dopasowane, i po włożeniu ciężko je wyciągnąć, dlatego przedłużenie szczotek posiada zakończenie w kształcie litery "T"). Po skręceniu dwóch 3-częściowych Cleaning Rod'ów można wyczyścić całą lufę karabinku L85A2, jednak nie jest to popularna metoda - Cleaning Rod jest bardzo dobrze spasowana, przez co bardzo ciężko jest ją wyciągnąć. Przy czyszczeniu lufy (od strony tłumika płomieni) przy użyciu Cleaning Rod oraz Bore Cleaning Brush, należy szczotkę obracać według wskazówek zegara.

TOOL ROLL Pokrowiec na przyrządy do czyszczenia i konserwowania karabinków z rodziny SA80. Pokrowiec posiada osiem, długich, wąskich kieszonek plus jedną szeroką. Zapinany na dwa napy (widoczne na zdjęciu). Pokrowiec można też przewiązać tasiemką (nie widoczna na zdjęciu) aby zabezpieczyć przez jej otwieraniem się w czasie transportu. Tool roll można złożyć na pół i zmieścić w standardowej ładownicy amunicyjnej PLCE.
Powrót