Side Pouches

Ciekawostka: prototyp Day Sacka
Zdjęcie po lewo przedstawia Side Pouche produkowane przez znaną firmę Berghaus. Model ten został zaadoptowany jako "prototyp", pochodzi z tego samego okresu co prototyp PLCE. Chociaż sam kształt dzisiejszych Side Pouchy nie bardzo się różni o modelu Berghausa, jest fundamentalna różnica między szelkami (co widać na zdjęciu).

W prototypowej wersji użytkownik miał do dyspozycji 2 Side Pouche oraz 2 oddzielne szelki. Minus tej kombinacji polegał na tym, że szelki prawdopodobnie łatwo ginęły i trzeba było oddzielnie regulować zarówno u góry jak i u dołu, gdzie były montowane. Dodatkowo, jeśli żołnierz chciał nosić tylko jednego Side Poucha w roli Jet Packa - także był skazany na montowanie i regulowanie szelek.

ostatnia aktualizacja: 30 grudnia 2010
DPM-SOLDIER.PL

POWRÓT
Opis
Wraz w prowadzeniem znormalizowanego systemu umundurowania i wyposażenia Combat Soldier 95, pojawiły się także plecaki All Arms Bergan (który był niemal identyczną kopią plecaka cywilnej firmy Berghaus ) oraz Other Arms, które (oprócz kamuflażu) miały z sobą coś wspólnego: mianowicie Side Pouche. W wolnym tłumaczeniu Side Pouche to dosłownie kieszenie boczne (do plecaka).

W obu plecakach Side Pouche posiadały możliwość prostego i szybkiego montażu/demontażu według potrzeb użytkownika. Armia brytyjska zdecydowała się pójść dalej i stworzyć z tego 2 w 1 - po odłączeniu Side Pouchy można było je używać jako jedno-, lub dwu komorowy lekki plecaczek na patrole. Żołnierz miał możliwość zdecydowania o pojemności plecaka: przypiąć jedną kieszeń do oporządzenia (nazywało się to wtedy Jet Packiem) lub dwie kieszenie do specjalnych szelek (nazywało się to wtedy Day Sackami). W ten sposób Brytyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej nie musiało się zamartwiać nad podpisaniem i produkcją plecaków przeznaczonych do noszenia w czasie patroli.

Takie były zamierzenia. Dziś popularnością cieszą się Patrol Packi, Morey Bagi oraz inne "taktyczne plecaki" szyte przez firmy cywilne specjalnie dla żołnierzy. Z kolei same Side Pouche są nadal używane, jednak rzadko się rozstają ze swoim rodzicem, Berganem. Czasami na rynku można znaleźć Medical Side Pouche - boczna kieszeń specjalnie dla medyków, która różni się tym, że nie posiada głównej komory z dostępem do góry, lecz po jej rozpięciu rozkłada się jak futerał. Dodatkowy brak wszytych zamków błyskawicznych sugeruje to, że plecaczek dla medyków miał być prawdopodobnie noszony przy oporządzeniu, bezpośrednio zaczepiony o szelki PLCE (tak jak wcześniej wspomniany Jet Pack). Pojemność takiego plecaczka dla medyków była olbrzymia i (jak na tamte lata i konserwatywnych Brytyjczyków) było futurystycznym rozwiązaniem, które oczywiście nie przyjęło się do szerszego użytku. Możliwe, że plecak mieścił za mało, lub sam fakt, że aby sięgnąć bo zwykły bandaż medyk musiał ściągać z siebie całe oporządzenie.

W chwili obecnej Side Pouche i jego wersja dla medyków są masowo produkowane przez Web-Texa.
Jak złożyć 2 Side Pouche? Instrukcja Duncana McLaina
  1. Łączymy ze sobą dwie kieszenie boczne za pomocą zamków błyskawicznych znajdujących się na bokach kieszeni.
  2. Łączymy spięte kieszenie z szelkami za pomocą systemu fastexów w sposób pokazany na zdjęciu.
  3. Aby zwiększyć stabilność plecaka spinamy pas biodrowy w sposób pokazany na zdjęciu lub na zewnątrz plecaka.
  4. Za troki znajdujące się na środku obydwu kieszeni (na dole) możemy przypiąć bashę lub kurtkę.
  5. Środkowe męskie części fastexów znajdujące się na trokach zapinamy o żeńskie części z double ammo pouch (PLCE) lub utility pouch(PLCE) będących najbardziej z przodu. Poprawia to komfort noszenia plecaka.
  6. W wypadku budowania plecaka z jednej kieszeni łączymy ją z szelkami za pomocą systemu fastexów u góry i na dole szelek, strapsy przewlekamy przez szlufki na dole kieszeni i łączymy ze sobą za pomocą dodatkowego żeńskiego fastexa, lub po prostu taśmą klejącą.
Powrót