SBS Vest czyli Arctic Vest

ostatnia aktualizacja: 31 grudnia 2010
DPM-SOLDIER.PL

POWRÓT
Wstęp
W czasie Zimnej Wojny NATO spodziewało się ataku ZSSR z frontu północnego, gdzie Norwegia na swoim najbardziej północnym narożniku graniczyła z ZSRR (dzisiaj Federacja Rosyjska), dzieląc 200 km granicy. Oprócz tego NATO miało jeszcze na oku granice między Szwecją i ZSRR oraz Finlandią i ZSRR: odcinek liczący ponad 650 km.

Klimat północnej Norwegii, szczególnie w zimę, z jej górami i fiordami oraz małą populacją cywilną, powoduje że walka i przetrwanie w tym terenie jest bardzo trudna; jednak otwiera także nowe możliwości dla obrońców, szczególnie dla Sił Specjalnych. W czasie Zimnej Wojny Brytyjskie elitarne jednostki oraz Siły Specjalne były wysyłane przez NATO na jej Północny, mroźny front, aby przeprowadzać misje rozpoznawcze, inwigilacje oraz rajdy aby nękać wroga.
W ramach eksperymentów, podobną kamizelką do SAS Vest była SBS Vest (widoczna na zdjęciu poniżej), znana też jako Actic Vest. SBS była przetestowana w czasie Wojny Falklandzkiej.

Wersja widoczna na zdjęciu jest wykonana z białej siatki nylonowej oraz ładownic uszytych z oliwkowej cordury. Kamizelka ta jest produkowana po dzień dzisiejszy, przeznaczona dla Special Forces. Niektórzy użytkownicy nieco modyfikują wygląd swojej kamizelki: kupują specjalna farbę do malowania oporządzenia w kolorze zielono-oliwkowym i malują nią białą siatkę nylonową. Następnie używają białą farbę aby namalować plamy na (przemalowanej) zielonej siatce.

Opis: front kamizelki
Front kamizelki posiadał dwie ładownice amunicyjne (ammo pouch), jedną ładownicę ogólnego użytku (utility pouch) oraz 6 kieszonek/ładownic na 40mm granaty (grenade pouch). Ładownice były zapinane na napy oraz rzepy. Ładownice te są przeznaczone głównie do przenoszenia amunicji; pozostałe przedmioty [których nie da się wystrzelić z karabinu] są noszone w lub przyczepione do komory znajdującej się na plecach. Wszystkie ładownice zostały wyłożone od wewnątrz zielonym nylonem, który ma pomóc utrzymać zawartość ładownic w suszy.

Ładownice amunicyjne zostały zaprojektowane specjalnie pod 30 nabojowe magazynki do C7 (Kanadyjska wersja karabinu M16). Każda ładownica mieści łącznie 3 magazynki do C7.Dodatkowo, każda ładownica posiada boczną kieszonkę, bez klapki, na jeden magazynek: w razie nawiązania kontaktu z wrogiem, żołnierz może bardzo szybko zmienić magazynki. Podsumowując, w ładownicach amunicyjnych żołnierz może przenosić osiem 30 nabojowych magazynków do C7.
Ładownica ogólnego przeznaczenia znajduje się po prawej stronie kamizelki (patrząc na zdjęcie jest to pierwsza ładownica od lewej), która posiada nieco inną klapę niż ładownice amunicyjne. Utility Pouch jest nieco węższa, jednak tak samo głęboka jak ładownice amunicyjne. W tej ładownicy można nosić dwa 30 nabojowe magazynki z amunicją kalibru 7.62mm.

Łącznie żołnierz może mieć przy sobie 330 naboi kalibru 5.56 mm plus jeden 30 nabojowy magazynek w karabinie oraz sześć 40 mm granatów do granatnika.

Tuż nad ładownicami amunicyjnymi znajdują się dwie poziome gumy elastyczne, przeszyte jedną pionową: w tych 'kieszeniach' może być przenoszony granat dymny (na zdjęciu 1B jest włożony wojskowy opatrunek osobisty FFD).

Plecy kamizelki
Arctic Vest posiadała dużą komorę na plecach (zdjęcie 1C): od wewnątrz jest wyłożona nylonem w kolorze oliwkowym, z zewnątrz obszyta białą siateczką nylonową. Komora jest zamykana na 'klapę' [typowe dla brytyjskiego oporządzenia oraz plecaków], która jest zapinana na białe troki [szerokość 25mm] z tak zwanymi ladderlock buckles (zdjęcie 1A i 1C). Komora jest przyszyta na stałe, jednak posiadała możliwość doczepienia oddzielnego kompartmentu: pokrowca na śpiwór [także uszytego z białej siatki nylonowej, wzmacnianej białymi, nylonowymi trokami]. Dodatkowy sprzęt [np. pokrowiec ze śpiworem] można dopiąć za użyciem 3 troków. Tymi trokami są: dwa troki używane do zapinania komory oraz jeden 'dodatkowy' trok, przewleczony przez pętle (przyszytej do klapy komory).

Regulacja kamizelki
Kamizelka widoczna na zdjęciu jest zapinana na zamek błyskawiczny (w przeciwieństwie do SAS Vest, która była zapinana na 'kołki'). Regulacja w pasie opiera się na czterech trokach (po dwa z każdej strony), łączące front kamizelki z tyłem pod pachami. Kamizelka nie posiada regulacji wzrostu.

Podsumowanie
Arctic Vest jest interesującą kamizelką, szczególnie dla kolekcjonerów oraz fanów Special Forces. Sprzęt jest przenoszony na klatce i plecach kamizelki, pozostawiając boki wolne, dzięki czemu oporządzenie nie ogranicza ruchu ramion, szczególnie w czasie jazdy na nartach. Całość została rozsądnie rozwiązana: komora na plecach [pozwalająca na przenoszenie ekwipunku] balansuje ciężar amunicji noszonej na klatce. Kamizelki te przeważnie nie posiadają żadnych oznaczeń ani metek, jednak użycie zielonej cordury wskazuje na to, że pochodzi z lat '80-tych.
Powrót