SAS Vest

ostatnia aktualizacja: 31 grudnia 2010
DPM-SOLDIER.PL

POWRÓT
Wprowadzenie
Doświadczenia z Wojny Falklandzkiej potwierdziły, że oporządzenie 58 Pattern było już przestarzałe i nie sprawdzało się na nowoczesnym polu walki. Projekty nowego, lepszego oporządzenia miały miejsce już przed Wojną Falklandzką (1982 r.), jednak były to próby i testy ekwipunku głównie dla Sił Specjalnych oraz niektórych wyspecjalizowanych jednostek w armii, które wymagały więcej elastyczności z oporządzeniem, niż oferowało to 58 Pattern.

Badania, próby i testy nad nowym oporządzeniem rozpoczęły się w czasie późnych lat '60-tych; wyniki miały spory wpływ na PLCE znane nam dzisiaj. W tej artykule omówiona będzie SAS Vest.
PCL czyli SAS Vest
W latach 60-tych SAS eksperymentował z różnymi kamizelkami 'taktycznymi' oraz innymi elementami oporządzenia, mającymi sprawdzić się w warunkach tropikalnych. Dziś kamizelka ta jest znana bardziej jako SAS Vest, lub pod bardziej 'oficjalną' nazwą: Pack Combat Light (w skrócie PCL). Czasami SAS Vest jest podpisywana jako GPMG Vest, ponieważ kamizelka nadawała się do przenoszenia dużej ilości amunicji kalibru 7.62mm dla GPMG.

W tamtych czasach kamizelka była innowacją, jednak nie była prawdziwą nowością: eksperymenty z kamizelkami - bardziej wtedy znane pod nazwą jerkin (pol. dosł. kamizelka bez rękawów) - były prowadzone już w czasie II Wojny Światowej. Niestety, drugowojenne kamizelki nie nadawały się do masowego fasowania żołnierzom, ponieważ były wykonane z płótna: gdy noszone na kurtce, żołnierz padał ofiarą... przegrzania organizmu! Było to bardzo niefortunne dla całego projektu, ponieważ (pomijając użycie niedopowiedniego materiału) drugowojenny Jerkin oferował o wiele większą ładowność oraz komfort noszenia w porównaniu z okropnym 37 Pattern (dla odmiany masowo fasowany żołnierzom).

SAS Vest jest kamizelką składająca się z dwóch dużych kieszeni frontowych i jednej dużej komory na plecach. Wszystkie trzy ładownice/komory są przyszyte do mocnej siatki nylonowej (pokrytą dla wzmocnienia plastechem). Ładownice w pierwszych modelach posiadały zapięcie podobne do tych, używanych w ładownicach amunicyjnych amerykańskiego oporządzenia ALICE. Amerykańskie zapięcie oferowało szybki dostęp do ładownicy, oraz możliwość zapinania/odpinania jedną ręką. Dopiero później zamieniono je na zapięcia 'hiszpańskie', w środowisku brytofilskim bardziej znane pod nazwą 'citeki' - stosowane w PLCE.

Dodatkowo ładownice na klatce miały naszyte tzw. 'sleeve' czyli kieszonki-rękawy, bez zapięć, pozwalające na przenoszenie jednego magazynka (widoczne na zdjęciu powyżej). W każdej kieszonce mógł być przenoszony jeden magazynek do SLR; w razie kontaktu z wrogiem, kieszonka oferowała bardzo szybki dostęp do świeżego magazynka, umożliwiając jego błyskawiczną wymianę.

Zapięcie klapy tylnej komory (tej na plecach) jest nietypowe: polega na przepleceniu dwóch nylonowych troków przez pętelki, następnie zawiązaniu na kokardę (wiązanie widoczne na zdjęciu). Kamizelka jest zapinana na dwa 'kołki' (tzw. toggles) z przodu. Zastosowanie nowoczesnych materiałów (nylonów oraz wytrzymałej siatki) rozwiązało problem przegrzewania się żołnierza, spotkany w drugowojennym Jerkinie.

Konfiguracja SAS Vest polegała na regulowaniu 4 troków (widoczne na powyższym zdjęciu, między dużymi ładownicami a komorą plecową). Cztery pętelki zapinane na napy (dobrze widoczne na powyższym zdjęciu) pozwalały na przeplecenie pasa oporządzenia. Pas pomagał w stabilizacji kamizelki i wygodniejszym noszeniu, szczególnie gdy ta była załadowana po brzegi sprzętem. Pas umożliwiał doczepienie dodatkowych ładownic, jak np. pokrowiec na manierkę z wodą. W niedawnych konfliktach kamizelka ta była używana do przenoszenia zestawu ucieczkowego: SAS Vest był noszony bezpośrednio na torsie lub schowany/przypięty do Bergana.

Kamizelka sprawdziła się także w czasie Wojny Falklandzkiej oraz w czasie I Wojny w Zatoce Perskiej (widziana na zdjęciach z Bravo Two Zero), gdzie była noszona wraz ze zwykłym oporządzeniem, umożliwiając tym samym zabranie większej ilości sprzętu lub zestawu do przetrwania i ucieczki. SAS Vest widoczny na zdjęciach w artykule to jeden z nowszych modeli, wyprodukowanych przez CQC (Chelsea Quilt Company): kamizelka ma materiał DPM i jest zapinana na citeki. Pierwsze modele SAS Vest były wykonane z zielonego butyl-nylonu. Są także dostępne wersje z ładownicami i komorą tylną zapinanymi na tzw. fastexy.

Pomimo, iż SAS Vest liczy sobie już ponad 40 lat, użycie nylonów w kamizelkach jest szeroko stosowane po dzień dzisiejszy: nie tylko w kamizelkach taktycznych (jak Assault Vest), a także cywilnych kamizelkach, plecakach a także w policyjnym ekwipunku.
Powrót