LCTV
VEST TACTICAL LOAD CARRYING DESERT DPM
Numer NSN: 8415-99-461-4933
Kontrakt: DC1AESL/0098
Rok produkcji: 2007

LCTV [skrót od Load Carry Tactical Vest] jest pierwszą modularną kamizelką taktyczną (w wyspiarskim systemie PALS), przyjętą na stan wyposażenia Armii Brytyjskiej.

Kamizelka ta została zaprojektowana specjalnie dla żołnierzy walczących (wtedy) w Iraku i (do dziś) w Afganistanie, dlatego też występuje w kamuflażu pustynnym DDPM, choć w sklepach internetowych można znaleźć 'komercyjną' wersję w leśnym DPM (w cenie z kosmosu).

Kamizelka LCTV nie przyjęła się w armii, ponieważ - gdy założona na kamizelkę balistyczną Osprey - żołnierze mieli poważne problemy ze złożeniem się do strzału oraz wykonywaniu jakielkowiek czynności wymagającej używania mięśni (z wyjątkiem chodzenia).

ostatnia aktualizacja: 31 grudnia 2010
DPM-SOLDIER.PL

POWRÓT
Jak powstało LCTV czyli najgłupsza historia pod słońcem
LCTV pojawiło się m/w 2 lata po wielkim "przedstawieniu" w 2005 roku wystawione przez MoD, którego publicznością były brukowce oraz opozycja rządzącej partii. "Przedstawienie" to jest znane jako UOR (skrót od Urgent Operational Requirements). UOR było programem uzupełnień wyposażenia żołnierzy służących w Afganistanie i w Iraku. Właśnie w tamtym okresie pojawiły się hełmy Mk.VIA, gogle Advancer V12 oraz niezapomniany Osprey.

Wszystko byłoby dobrze, gdyby Osprey nie okazał się kompletną pomyłką: najpierw okazało się, że nie można na nim nosić specjalnie zaprojektowanego oporządzenia. Potem wyszło na jaw że nie ma takiego oporządzenia na świecie, które by do niego pasowało. Na koniec powstało LCTV - które było dobre, ale nie w kombinacji z Osprey'em.

LCTV, byłaby całkiem udaną kamizelką modułową, gdyby projektanci zatrudnieni przez MoD pilniej przykładali się do nauki w szkole podstawowej gdzie nauczyciel zawsze mówi "Przeczytaj uważnie polecenie, ZANIM zaczniesz je wykonywać". W umowie o pracę MoD przeczytał na głos specyfikację zamówienia swoim projektantom, która brzmiała jak następuje: zaprojektujcie kamizelkę modułową, którą jest kompatybilna z Osprey-em, w której żołnierz nie wygląda jak niedźwiedź polarny i może się swobodnie poruszać. Na słowa "zaprojektujcie..." projektanci wpadli w podekscytowanie, przy słowach "kompatybilna..." byli już w drzwiach, a słowa "...niedźwiedź polarny i może się swobodnie poruszać" odbiły się głuchym echem w opustoszałym pomieszczeniu.

I tak oto powstało LCTV.

LCTV było zaprojektowane, aby nosić ją na wierzchu kamizelki balistycznej Osprey. Dlatego też po wyregulowaniu i ściągnięciu wszystkich pasków, sznurków i troków na maksa kamizelka wciąż jest bardzo luźna). Współczesne pole walki w Afganistanie (i w tamtym czasie - Iraku) wymaga od żołnierza, aby ten miał możliwość szybkiej i prostej modyfikacji swojego oporządzenia zależnie od wykonywanej misji/zadania. Wymaga też aby żołnierz mógł je szybko zdjąć/porzucić w razie zostania rannym/w razie ucieczki. Początkowo LCTV oferowało obie wymagane dziś opcje, dopóki nie doszło to testów.

Żołnierz (po założeniu) pełnego zestawu LCTV na wierzch Ospreya mógł chodzić i mówić, co było dobrym początkiem. Okazało się jednak, że to były jedyne dwie czynności, które był w stanie wykonywać: noszenie karabinku i celowanie z niego było niewykonalne a ostrzelaniu można było zapomnieć. Prasa ostro skrytykowała cały projekt (nie zostawiając suchej nitki na MoDzie) twierdząc, że po założeniu kamizelki żołnierzowi bliżej do niedźwiedzia polarnego, niż żołnierza na współczesnym polu walki. Dlatego też kompletnie zrezygnowano, a potem zapomniano o LCTV.

Inne informacje
  • Numer NSN: 8415-99-461-4933
  • Oryginalnie LCTV występuje jedynie w DDPM: tylko w tym kamuflażu trafiło do Iraku i Afganistanu; firma CQC wypuściła identyczną kamizelkę w DPMie - bezużyteczna, biorąc pod uwagę, że nie fasują Ospreyów w UK, za to bezcenna dla graczy AS.
  • Waga całkowita (wraz z zamontowanymi ładownicami) kamizelki wynosi 2kg
  • Zapięcia ładownic (zależnie od ładownicy) to zmodyfikowane citeki oraz zwykłe fastexy (czarne)
  • Medic Pouch posiada naszyty materiał na klapce, na który zapisuje się grupę krwi, numer ZAP żołnierza
  • Kamizelka jest w systemie PALS;
  • Posiada również fastexy na ramionach, dzięki czemu można podczepić CamelBaka lub SidePoucha;
  • Sama kamizelka ma 2 duże kieszenie (takie jak w Assault Vest-cie), które pełnią zadanie kieszeni "zrzutowych", oraz dwie mniejsze kieszenie przeznaczone na przenoszenie notatnika, dokumentów itp.;
  • Uszyty z Cordury 1000D w DDPM
Lista ładownic
  • 2x SA80A2 Ammo Pouches [dwie ładownice amunicyjne przyjmujące standardowe 30-nabojowe magazynki STANAG]
  • 3x Large Utility pouches [3 duże ładownice ogólnego przeznaczenia]
  • 1x Small Utility pouch [1 mała ładownica ogólnego przeznaczenia]
  • 1x Waterbottle Pouch [1 pokrowiec na brytyjską manierkę]
  • 1x Medical Pouch [1 ładownica medyczna]
  • 2x 40mm UGL Grenade Pouches [2 ładownice na granaty 40mm do granatnika UGL]
  • 2x A.P. Grenade Pouches [2 ładownie na granaty ręczne]
  • 1x Torch / Knife Pouch [1 kieszonka na latarkę/scyzoryk]
  • 1x Helmet Bag Pouch + Helmet Bag [1 ładownica na przechowywanie + torby/pokrowca na hełm]
Powrót