Konfiguracja i składanie oporządzenia PLCE

ostatnia aktualizacja: 31 grudnia 2010
DPM-SOLDIER.PL

POWRÓT
Konfiguracja oporządzenia PLCE
W regulaminie można przeczytać o trzech regulaminowych konfiguracjach oporządzenia. Są to kolejno: Assault Order, Combat Order oraz Marching Order.
  1. ASSAULT ORDERD
    PLCE składa się tylko ładownic amunicyjnych, pokrowca na manierkę (+ manierka), ładownica na saperkę (+ saperka), hełm oraz Side Pouch przyczepiony do szelek (w nim znajduje się maska przeciw gazowa oraz strój NBC). Assault Order jest używany tylko w czasie krótkich patroli i operacji (do 6 godzin); zestaw jest lekki i idealny do przeprowadzania ataków.
  2. COMBAT ORDER
    Jest to Assault Order z tą różnicą, że żołnierz musi dodatkowo zabrać z sobą racje żywnościowe oraz cały sprzęt i ekwipunek, który jest niezbędny do przeżycia i operowania przez 24 godziny. Według regulaminu żołnierz powinien być w stanie pomieścić się w dwa Side Pouche, jednak najczęściej do tego celu żołnierze używają pojemniejsze i praktyczniejsze Patrol Packi.
  3. MARCHING ORDER
    Jest to Combat Order z tą różnicą, że żołnierz musi zabrać z sobą wszystko to, co jest wymagane do przeżycia i operowania do 14 dni i musi się spakować w pełne oporządzenie oraz 120-litrowy bergan. W Marching Order nie zalicza się tylko racji żywnościowych, wody oraz amunicji, ponieważ wszystko to jest regularnie zaopatrywane.


Składanie oporządzenia PLCE
Istnieją dwie teorie składania oporządzenia wymyślone przez dwóch mędrców: Duncana McLaina oraz ARSSEpedię. Oboje doszli do podobnych wniosków, ale warto się z nimi zapoznać. Oto one:

TEORIA ARRSEpedii
czyli "Encyklopedia wiedzy o mundurze i oporządzeniu" (fragment)

Instrukcje odnośnie jak złożyć oporządzenie 90 Pattern [znane dalej jako PLCE - Personal Load Carrying Equipment] są zawarte w Pamphlet nr 2, w rozdziale Fieldcraft, w książce Battle Lessons and Exercises - których nigdy w życiu nie ujrzycie, ale teraz przynajmniej wiecie, o co możecie poprosić swojego kaprala.
    Sprawy na które musicie zwracać uwagę podczas składania waszego oporządzenia to:
  • Zanim zaczniesz zakładać ładownice na pas [rekruci nazywają je chlebakami, bo to debile] najpierw przymierz i skonfiguruj swój pas. Gdy już masz go na sobie, wyreguluj go tak aby dwa D-ringi z tyłu pasa były idealnie po środku Twoich pleców. Jeśli ci się to nie udaje, to skombinuj pas w jakimś innym rozmiarze. Są 3 rozmiary - dla grubasów [86 cm], normalny [81 cm] i dla anorektyków [71 cm]. Twój szef kompani będzie zachwycony na myśl, że musi ci pomóc. Poważnie.
  • Ładownice zakładaj zaczynając od tyłu. Ideałem Twoich starań w montowaniu ładownic powinno być to, co następuje: ładownice ściśnięte na pasie tak bardzo, że na brzuchu nie masz ani jednej ładownicy dzięki czemu gdy leżysz płasko jak deska wciąż masz idealny dostęp do ładownic z magazynkami. Tak przy okazji, aby wszystko było jasne - TAK, ładownice amunicyjne powinny być na twoich biodrach.
  • Zamocuj ładownice na pasie używając tylko T-ringów oraz rzepów i napów, ale nie przekładaj pasa przez pętle [UWAGA! dotyczy to jedynie PLCE w DPM]. Dzięki temu będziesz mógł ścisnąć wszystkie pouche na pasie i trzymać je wszystkie z tylu. Ładownice, które masz na pasie z przodu zamontuj za użyciem wszystkich możliwych napów, T-ringów, pętelek i całej reszty, inaczej gdy będą wyładowane pełnymi magazynkami zaczną się majtać tu i tam, robiąc ci wielkie guzy na biodrach.
  • Materiałową pochwę na bagnet zamontuj na brzegu jednej z ładownic, z użyciem kawałka sznurka przeciągniętego przez dwie dziurki wypalone wcześniej nagrzanym śrubokrętem. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo miejsca na swoim pasie. Nie próbuj tych tanich sztuczek z montowaniem pochwy na plecach szelek, ponieważ w ten sposób gubi się bagnety, ty ośle. I nie daj się nigdy nabrać na te głupie gadki-szmatki, że możesz zostawić swój bagnet w plecaku, w bazie, 20 kilometrów za tobą, ponieważ gdy będziesz go potrzebował nie zostaniesz w porę ostrzeżony. Wróg nie wysyła wiadomości-ostrzeżeń John, jutro zaatakujemy was gołymi rękoma, upewnij się że Twoi ludzie maja bagnety aby wypruć nam flaki, jednak stare trepy o tym zapominają. Jeśli jednak zdecydujesz się zostawić bagnet w plecaku, to nie zapomnij zostawić pełnych magazynków kuchni na stole, a karabin u swojej babci. Bagnet też jest bronią, nigdy jej nie zostawiaj za sobą, podobnie jak nie zostawiasz karabinu.
  • Tylne troki od Yoke zamocuj z tyłu pasa [przewlecz je przez wcześniej wspomniane, wycentrowane D-ringi] i wyreguluj je na swoją długość. Niektórzy ludzie wolą nosić swoje oporządzenie bardzo wysoko niczym stanik; oporządzenie nie jest od tego, aby podtrzymywać twoje obwisłe cycki, więc pas powinien być na wysokości pasa, nie cycków ani twoich jaj. Zwiń tylne troki i złap je taśmą izolacyjną, aby się nie majtały tu i tam w czasie marszu. Wyreguluj także przednie troki, ale nie zaklejaj ich taśmą; w terenie zawsze będziesz potrzebował minimalnych poprawek, szczególnie, gdy w ciągu dnia często zakładasz lub zdejmujesz kolejne warstwy ubrań. Luzowanie przednich troków szelek pomaga też przerzucić ciężar oporządzenia z ramion na biodra, dzięki czemu twoje ramiona mogą trochę odpocząć po noszeniu ciężkiego bergana i zaoszczędzić sił na kolejne 8 godzin łażenia. Na sam koniec wyreguluj boczne troki Yoke i złap je taśmą podobnie, jak tylne troki. Latające i pukające troki wokół twojego oporządzenia nie są pożądane, ale o dziwo - jest to często spotykane zjawisko u innych żołnierzy.
  • Zdobądź gdzieś kawałek troka [tzw. Utility Strap, ok. 1m długości, zielone, na licencji MoD'a dostępne na E-bayu - przyp. tłumacz] i przepleć go przez pętle ładownic od wewnętrznej strony - czyli od tej, gdzie widzisz całe mocowanie na pasie. Dzięki temu Twoje ładownice będą ściągnięte razem i przestana latać tu i tam i klepać cię boleśnie po tyłku w czasie biegania. Zanim jednak to zrobisz, przewlecz kawał elastycznej gumy [najlepiej nadają się te z twojego zestawu NBC] wokół każdej z ładownic, przy czym nie zapomnij przewlec gumę przez oba uszka po bokach ładownicy. Inni preferują oplatanie swojego oporządzenia za pomocą bungee.


TEORIA DUNCANA MCLAINA
czyli "BRYTYJSKI LANS: MOJE SUPERWYPASIONE OPORZĄDZENIE" (fragmenty)

Jego skład znajdziesz w Infantry Training Volume I, Skill at Arms (Individual Training), Pamphlet No.2 Fieldcraft, Battle Lessons and Exercises. To kolejny durny regulamin, którego w całości pewnie nigdy nie zobaczysz, tam masz jednak rozpisany skład oporządzenia fasowanego piechociarzom oraz instrukcje jak go złożyć, żebyś nie wyglądał jak ostatni kretyn. W sumie i tak sam zdecydujesz, co założyć i cały ten regulamin będziesz miał głęboko w tyłku, jednak warto wiedzieć, że coś takiego istnieje. Składanie PLCE zacznij od pasa (belt main). Upewnij się, że dwa D-ringi znajdują się dokładnie na środku twoich pleców. Z lewej strony pas regulujesz za pomocą metalowego C – ringa, z prawej przy użyciu fastexa. Są 3 rozmiary pasów - dla grubasów [86 cm], normalny [81 cm] i dla totalnych anorektyków [71 cm].

Teraz zajmijmy się ładownicami. Zakładasz je zaczynając od środka (czyli od strony twoich pleców). Najlepiej, żebyś tak złożył to cudo, żeby ładownice zmieściły się po twoich bokach, natomiast z przodu pozostała pusta przestrzeń. Dlaczego? Bo PLCE to oporządzenie dla piechoty zaprojektowane w latach 80tych, gdy najlepszym sposobem na uniknięcie gradu kul przeciwnika było leżenie na ziemi, a najczęstszym sposobem poruszania – czołganie. Dlatego ładownice w nim są tak zaprojektowane, aby nic nie wypadło ze środka i abyś nie męczył swoich bebechów, leżąc na jakieś durnej ładownicy.

W samym środku (pomiędzy D- ringami) montujesz pokrowiec na saperkę tzw. ETC (Entrenching Tool Case) lub ładownicę ogólnoużytkową (utility pouch), po jej bokach zainstaluj ładownice na manierkę (water carrier pouch).Zauważ, że mają szersze zapięcia do pasa od utility. Jest to celowe rozwiązanie – szersze zapięcie lepiej trzyma pas w miejscu, gdzie nie ma szelek. Na samym początku, po obu stronach instalujesz ładownice amunicyjne (ammunition pouch universal) W poprzednich wzorach były one lewo i prawostronne, w pattern95 zrezygnowano z tego, na rzecz większej uniwersalności. I w sumie dobrze. Jak się zapewne domyślasz, to nie są wszystkie ładownice w systemie. Jest ich o niebo więcej – np. pojedyncza ładownica amunicyjna, ładownica na taśmę do minimi, pokrowiec na bagnet, na radio, na maczetę, na nożyce do drutu, ładownica na kompas lub opatrunek czy chlebak na maskę przeciw gazową.

Ten ostatni niektórzy używają jako wersji amerykańskiego „buttpacka-nadupnika”. Odradzam – przy biegu z czymś takim wiszącym z tyłu, będziesz wyglądał, jakbyś trenował przed występem w filmie dla dorosłych. Haversack respirator służy do przenoszenia maski przeciwgazowej S10 Avon oraz ubioru przeciwchemicznego (NBC Suit) i do tego jest zaprojektowany i przystosowany. A nie do przenoszenia twojego termosu i zapasowego sweterka. Pamiętaj o tym. Na koniec, gdy masz już skonfigurowane ładownice, instalujesz szelki. Tylne i boczne troki jak chcesz, możesz związać taśmą klejącą. Przednie niech będą luźne – musisz mieć choćby minimalną możliwość regulacji oporządzenia. Teraz omówimy krótko koszerny szpej, który możesz włożyć sobie do środka, abyś zawodowo wyglądał. Zanim to jednak nastąpi, pamiętaj, że zawartość twojego PLCE zależy od wykonywanego zadania, ustaleń misji, funkcji w drużynie, terenu oraz wroga. Zresztą doświadczony wojak sam wybiera, co mu jest akurat potrzebne a co nie. Nie panikuj, z czasem też do tego dojdziesz.

Lewa ładownica amunicyjna. Jak nazwa wskazuje, staraj się tam nosić amunicję. Oczywiście możesz tam również włożyć puszkę piwa, bo mieści się idealnie, jednak na polu walki unikaj tego rozwiązania. Skuteczniej we wroga strzelić, niż rzucić puszką Carlsberga. Prawa ładownica amunicyjna. Tutaj podobnie jak poprzednio – noś wszystko, co możesz wystrzelić z broni lub rzucić w przeciwnika oraz – o ile będzie jeszcze miejsce – przybory do czyszczenia broni (buteleczka z oliwą, wycior oraz kawałek flaneli).

Ładownica na manierkę. Masz je dwie. W jednej trzymaj swoją manierkę z kubkiem (pattern58) a w drugiej menażkę wraz częścią racji żywnościowej. Nawet, jak nosisz swojego superwypasionego camela, manierka jest potrzebna – masz w niej wodę do gotowania. W klapach ładownic znajdują się malutkie kieszonki na tabletki do odkażania wody.

Ładownica ogólnoużytkowa. Nosisz w niej wszystko, co ci jest akurat potrzebne lub czego wymaga misja. Niektórzy trzymają w niej gaytexa, niektórzy survival box, jeszcze inni np. apteczkę. Utility pouch możesz zamienić na ETC i nosić w niej saperkę. Standardowa saperka NATO (Tri-fold) to beznadziejny rupieć, który do niczego się nie nadaje. Gwint psuje się szybciej niż zęby po piciu z aluminiowego kubka. Ale za to koszernie wygląda w pokrowcu i ogólnie rzecz biorąc w piasku lub miękkiej ziemi bez kamieni coś nią pokopiesz.
Powrót