Co trzymać w oporządzeniu?

ostatnia aktualizacja: 31 grudnia 2010
DPM-SOLDIER.PL

POWRÓT
Co trzymać w oporządzeniu według DPMS
Twoje oporządzenie powinno zawierać wyłącznie to, co potrzebujesz aby przetrwać podczas walki oraz w terenie przez najbliższe 12-24 godzin. Powinieneś nosić z sobą minimalną ilość szpeju. Pisząc "minimum" mam na myśli: amunicja, bagnet, saperka, wodę, trochę jedzenia oraz dodatkową warstwę ubrania (abyś nie zmókł w deszczu lub nie zmarzł na nocnej warcie). Inne przedmioty które nie są niezbędne to przetrwania trzymasz w swoim plecaczku (30 litrowy będzie w sam raz).

Podstawowe oporządzenie każdego piechura Armii Brytyjskiej jest przedstawione na obrazku poniżej. Pod obrazkiem znajduje się lista oraz wyjaśnienia (co i dlaczego) powinno się znaleźć na pasie oporządzenia. Należy pamiętać, że PLCE posiada możliwość umieszczania ładownic w dowolnej kolejności, co pozwala na szybką re-konfigurację przed wyruszeniem na patrol (patrz też: regulamin). Zaleca się unikanie ciągłego dokupowania następnych ładownic; minimalny zestaw spokojnie starczy (jeśli nie, to nosisz z sobą za dużo). Dobrą praktyką jest napisanie swojego nazwiska na oporządzeniu: najlepiej na szelkach oraz od wewnętrznej strony na jednej z ładownic.
  1. LEWA ŁADOWNICA AMUNICYJNA
    Miejsce na magazynki do karabinku, strzelającego nabojem 5,56 mm (domyślnie L85A2). Magazynki trzyma się w lewej ładownicy, ponieważ karabinki z rodziny SA80 obsługuje się tylko lewą ręką (łącznie z wymianą magazynków). Każda podwójna ładownica amunicyjna jest w stanie pomieści 6 magazynków STANAG. Ładownice amunicyjne powinny zawierać tylko i wyłącznie magazynki z amunicją. Rekruci noszący batonik Marsa zamiast magazynka skończyli marnie.
  2. PRAWA ŁADOWNICA AMUNICYJNA
    Dodatkowe miejsce na magazynki oraz granaty. Czasami zdarza się, że żołnierz zostaje zgłoszony na ochotnika do noszenia zapasowych magazynków swojego kumpla, elkaemisty (LSW). Granaty nosi się właśnie w tej ładownicy, ponieważ w zestawie PLCE nie ma specjalnej ładownicy przeznaczonej na granaty. Poza tym większość ludzi jest praworęczna (klapkę otwiera się lewą ręką, granat wyjmuje prawą ręką). Żołnierze, którzy na co dzień nie są w piechocie, powinni wystrzegać się instruktorów z piechoty, którzy mają bardzo konkretne poglądy odnośnie trzymania rzeczy w ładownicach, z których nie da się wystrzelić z karabinku.
  3. POKROWIEC NA BAGNET
    Zamocowany zawsze i wyłącznie za lewą ładownicą amunicyjną po lewej stronie pasa. Nie gdzieś na plecach, nie na ramieniu szelki oporządzenia, nie w plecaku w bazie, nie w domu na ścianie albo w bebechach znienawidzonej teściowej. Bagnet jest Twoją bronią, i musisz go mieć przy sobie. Żołnierze w Afganistanie - ponieważ najczęściej nie noszą w ogóle PLCE - problem noszenia bagnetu rozwiązali inaczej. Przykład: Plate Carrier; w przypadku Ospreya najczęściej zatykają go za PALSy z boku kamizelki.
  4. POKROWIEC NA MANIERKĘ
    Ten pokrowiec zawiera jeden z najbardziej podstawowych zestawów do przetrwania - plastikowe naczynie z życiodajną wodą. Tabletki do uzdatniania wody powinny znajdować się w małej kieszonce przyszytej od wewnętrznej strony klapki ładownicy. Tabletki uzdatniające wodę znajdują się w każdym pudełku z racją żywnościową.
  5. POKROWIEC NA SAPERKĘ
    Jeśli wróg strzela bez sensu we wszystko, co popadnie, saperka może "pomóc" w przetrwaniu w wyjątkowo długiego ostrzału (zakładając oczywiście, że żołnierz nie będzie pierwszym "wszystkim", w który wróg wyceluje). Niektórzy żołnierze preferują noszenie manierki w tym pokrowcu, a saperka trafia do pokrowca na manierkę, dzięki czemu mogą nosić dodatkowe rzeczy w ładownicy. Tak przy okazji brytyjska saperka - jako narzędzie do kopania - kiepsko się nadaje, ale zawsze szybciej wygrzebie się tym własny grób, niż łyżką z niezbędnika. Pogadaj z ludźmi, którzy byli pod prawdziwym ostrzałem, a wykopią okop dla siebie i ciebie. Coraz częściej saperka jest noszona w plecaku (ponieważ jest ciężka i zajmuje miejsce).
  6. ŁADOWNICA OGÓLNEGO UŻYTKU
    W tej ładownicy nosi wszystkie inne rzeczy, które mogą przydać się w czasie patrolu. Zazwyczaj są to racje żywnościowe, farbki maskujące oraz kurtkę GoreTex. Można też trzymać tam mały osobisty zestaw pierwszej pomocy do pielęgnacji stóp oraz guzikówkę.
  7. HEŁM
    Hełm nosi się na głowie w czasie ćwiczeń na poligonie oraz w czasie operacji w strefie wojny. Jeśli własny pot zalewa ci oczy jest na to sposób - przewiązanie bandany na głowie. Hełm można przypiąć do oporządzenia, używając do tego karabińczyka - w każdym razie należy unikać efektu Czerwonego Kapturka, czyli bieganie tu i tam z hełmem latającym na pasku za żołnierzem co powoduje, że ten wygląda jak walt.
  8. TORBA NA MASKĘ PRZECIWGAZOWĄ
    Jak nazwa wskazuje: jest to torba na maskę przeciwgazową i nic innego. Nie jest to super duża torba na dodatkowy szpej, ani też zmutowany nadupnik (jak w amerykańskim ALICE), a już tym bardziej torba na cukierki SAS. Zawartość tej torby powinna być dokładnie taka, jak jest to napisane w regulaminie walki z NBC JSP 410 Survive to Fight (aktualne wydanie).
Powrót