Wstęp

Na tej stronie przeczytasz jak regulaminowo nosić i dbać o mundur.

Beret

Regulamin dotyczący wszystkie berety
Regulaminowo na berecie nie powinno się znajdować nic, co nie jest częścią beretu. Zanim założysz beret sprawdź, czy nie ma na nim paproszków, włosów (ludzkich czy zwierzęcych), kurzu, robaków itd. Nie powinien mieć też żadnych plam, wypalonych dziur ani przetarć w materiale. Nie zostawiaj nigdzie swojego beretu. Jeśli nie masz go na głowie, schowaj go do bocznej kieszeni spodni, do dużej kieszeni kurtki lub zroluj i wetknij za szlufki spodni [uwaga - nie roluj szkockich TOSów ani irlandzkich Caubeenów!]. Nie wpinaj w niego nic, co nie jest dozwolone/określone przez regulamin np. szeregowym nie wolno nosić oficerskiej wersji badge'u albo piórka w innym kolorze, niż swoja jednostka.

Badge powinien być zawsze czysty i świecący. Piórka [hackle] powinny być suche, puszyste i - najważniejsze- zamocowane prosto (trzymające pion) przy berecie. Aby nikt nie ukradł ci beretu, podpisz go od wewnątrz lub (jeśli nie wyrwałeś podszewki) wklej jakąś rozpoznawalną dla Ciebie naszywkę (nawet jeśli złodziej odklei naszywkę, to nie pozbędzie się śladu po kleju!).

Beret [zwyczajny]
Regulaminowo noszony beret musi być przede wszystkim przekrzywiony na prawą stronę, a jego koniec (z prawej strony głowy) powinien być przygładzony do głowy. Badge beretu powinien znajdować się dokładnie nad lewym okiem (w miarę możliwości idealnie po środku). Skórzane obicie beretu powinno być delikatnie przekrzywione na prawą stronę, w kierunku prawego oka (może dotykać prawą brew, ale nie zakrywać!). Beret powinien być naciągnięty na czoło (a nie tył głowy!). Wstążeczka wystająca z tyłu spod obicia beretu powinna być zawiązana na supeł i przycięta (duża kokarda z tyłu głowy wygląda głupio).

Jeśli beret opada ci na oczy to znaczy, że jest za duży. W przypadku beretów lepiej jest ten za mały niż ten za duży - szczególnie ważne, jeśli kupujesz beret w sklepie internetowym, gdzie nie masz możliwości przymierzania! Berety posiadają możliwość minimalnej kontroli w obwodzie za pomocą wstążeczki (jej dwa końce wystają z tyłu).

Ciekawostka:- Berety fasowane kadetom Air Training Corps posiadają metkę wszytą w podszewkę beretu (od wewnętrznej strony). Metka zawiera numery NSN, numer kontraktu wojskowego, informację o praniu chemicznym beretu oraz instrukcję jak ułożyć beret.

TOS [Szkocki]
Regulaminowo noszony TOS musi być przede wszystkim idealnie "wyśrodkowany" po założeniu na głowę - robi się to za pomocą kokardki, która znajduje się z tyłu beretu. Badge beretu powinien znajdować się po lewej stronie głowy (nie nad okiem!). Beret powinien być przekrzywiony na prawą stronę, a jego koniec powinien być przygładzany (prawą dłonią). Hackle musi być prosto (nie może być wykrzywione na zewnątrz, ani za bardzo zakrzywiona w stronę beretu). Pompon na berecie nie powinien 'dyndać'.

Tartan Patch jest prawidłową nazwą flasha. Wzór kraty to Goverment 1A Tartan, a jego wymiary to 63x63mm. Jest on przyszyty po lewej stronie beretu: cienka, ciemna linia biegnie horyzontalnie, idealnie przez środek patcha;. Patrząc na wprost patcha: jaśniejsza część tartanu musi być po lewej, zaś ciemniejsza część tartanu po prawej.

Jeśli beret opada ci na oczy albo 'lata na głowie', to znaczy, że jest za duży. W przypadku beretów lepiej jest ten za mały niż ten za duży - szczególnie ważne, jeśli kupujesz beret w sklepie internetowym, gdzie nie masz możliwości przymierzania! Bardzo istotne: szkockie TOSy nie posiadają możliwości regulacji w obwodzie głowy.

Caubeen [Irlandzki]
Caubeen powinien być noszony tak, jak normalny beret: badge znajduje się nad lewym okiem* a usztywnienie które jest w środku Caubeena, powinno znajdować się na lewej przedniej ćwiartce głowy. Całość powinna być ułożona na prawy bok* i obciągnięty do tyłu tak, aby usztywnienie było w pozycji pionowej.

* żołnierze z kompani D (London Irish Rifles, w skrócie LIR) z London Regiment noszą caubeen'a naciągniętego na lewą stronę głowy, z badgem nad prawym okiem - dzięki czemu można ich odróżnić od Royal Irish Rangers. Jest tak ponieważ swojego czasu caubeeny były wzorowane na szkockich beretach. Berety te były strasznie duże, a sposób układania tak różny, że jeśli strzelec ułożył beret na prawą stronę - to zasłaniał mu oczy lub celowniki karabinu! Dlatego żołnierze LIRu byli zmuszeni do układania beretu na lewą stroną. Dziś jest już to tylko tradycja tej kompani.

Za informację o regulaminowym układaniu Caubeena dziękuję grupie ASG Royal Irish Rangers Mazowsze.

Koszulki

Jeśli nosisz krzyżyk, wisiorek, dog-tag lub inną "biżuterię" (noszenie biżuterii jest zabronione, z wyjątkiem pierścionka zaręczynowego lub obrączki) - upewnij się, że jest schowany pod t-shirtem i że nie wystaje zza ściągacza pod szyją!

Koszulka nie powinna mieć żadnego nadruku bezpośrednio pod szyją - gdy na t-shirt zakłada się koszulę, powinien być widoczny jedynie jedno kolorowy trójkąt materiału

Pamiętaj! Jedyne kolory koszulek, które są akceptowane w koszarach UK to zielone oraz oliwkowe. Wyjątkiem od reguły są nowe t-shirty Soldier 2005 (w kolorze brązowym) oraz zwykłe, bawełniane koszulki w kolorze czarnym - chociaż kapral na inspekcji czysto daje do zrozumienia, abyś nosił zielone t-shirty bo Każdy żołnierz musi wyglądać tak samo. Żołnierze Para, którzy uważają się za elitarną elitę świata, mogą nosić koszule w kolorze Maroon (ich beretów).

Koszula

Jak to w armii, nikt nie może nosić koszuli jak się komu chce i żywnie podoba. Chociaż AirSoft nie musi przestrzegać armijnego regulaminu, warto go przeczytać, zanim ktoś pomyli koszulę z jego przeznaczeniem i sromotnie się na niej zawiedzie (np. że słaba z niej wiatrówka, albo że nie chroni przez 2-cm kolcami).

Koszula jest noszona w koszarach. W terenie jest pod kurtką, lub najczęściej nie jest noszona w ogóle (dla wygody, oraz zerowej przydatności na poligonie). W ciepłych klimatach sprawa wygląda trochę inaczej. Np. w dżungli jest noszona jako "kurtka bojowa" która ma zwyczajne za zadanie ochrony przez obtarciami/pogryzieniami. Na pustyni noszona jest jako osłona przed słońcem (obecnie wypierana przez koszulę UBACS). Oto regulamin stosowany w koszarach na co dzień oraz na zbiórkach/paradach.
  • Przede wszystkim koszula powinna być wkasana/wpuszczona w spodnie (w przeciwieństwie do prawie wszystkich armii świata, z wyjątkiem tych których państwa były pod kontrolą dawnego Imperium Brytyjskiego).
  • Wszystkie guziki są zapięte (łącznie z mankietami i kieszeniami) przez cały czas. Jedyny guzik, który nie jest zapinany, to guzik pod samą szyją - tego guzika nigdy się nie zapina.
  • Kołnierz powinien być wyłożony oraz idealnie przyprasowany.
  • Pod koszulą zawsze powinien znajdować się regulaminowy t-shirt.
  • Koszula powinna być czysta i zaprasowana. Krótko mówiąc: po prasowaniu koszula powinna wyglądać tak, jakby przed chwilą przejechał po niej walec. W tym celu guzik pod kołnierzem najlepiej odpruć razem z tasiemką.
  • Na obu rękawach powinny znajdować się prosto zaprasowane ostre jak brzytwa kanty. Kanty powinny biegnąć od szwu (na ramieniu) aż po sam mankiet.
  • Wszelkie nadane naszywki powinny być noszone poprzez naszycie na rękawy. Naszywki powinny być naszyte zgodnie z regulaminem.
  • W kieszeniach nie powinny się znajdować duże i/lub ciężkie przedmioty (np. puszka coli albo ciastka z racji żywnościowych).

Kurtka

  • Kurtka zapięta na zamek błyskawiczny, który nie powinien wystawać spod panelu;
  • Ściągacz u dołu kurtki nie powinien wystawać;
  • Kołnierz koszuli (którą masz pod kurtką) powinien być ułożony płasko na ciele - nie wystawać nawet rożkiem z kurtki!
  • Wszystkie kieszenie zapięte (łącznie z zamkami błyskawicznymi)
  • Mankiet powinien być idealnie dopasowany do przegubu ręki (przynajmniej na czas inspekcji); spod mankietu nie powinien wystawać zegarek!
  • CZASAMI na inspekcji życzą sobie, aby każdy żołnierz wyglądał identycznie - łącznie z tym, czy kurtka jest podwinięta czy rozpuszczona; fakt ten powinien być
Ciekawostka: uwaga na kwarcistów prowadzących inspekcję
JEŚLI jesteś w Gwardii lub JEŚLI inspekcję przeprowadza Gwardzista z krwi, kości i medali, kurtka powinna być zaprasowana (serio!), a przez rękawy kurtki powinien przebiegać ostry kant. Zaprasowanie kurtki jest zbędne i niewykonalne, ale czego się spodziewać po Gwardzistach, którzy są największymi tumanami w całych Siłach Zbrojnych...

Spodnie

Jak ze wszystkim, regulamin nie zapomniał o spodniach. Oto kilka punktów z regulaminów, dzięki którym (jeśli przestrzegane), żołnierz wygląda elegancko:
  1. nie wolno trzymać rąk w kieszeniach na ręce;
  2. wszystkie guzki muszą być pozapinane (łącznie z kieszonką na portfel), w kieszeniach na udach nie powinny znajdować się duże i/lub brzęczące przedmioty (np. klucze, lub monety);
  3. do spodni powinien być zawsze założony pas: Working belt lub Stable Belt;
  4. żadna szlufka nie powinna być pominięta przy zakładaniu pasa;
  5. nogawki powinny być równo podwinięte i wyłożone na cholewę buta (nie wpuszczone z buty! to nie LWP ani US Army!). W GALERII dowiesz się, jak regulaminowo podwinąć nogawki;
  6. spodnie powinny być czyste i zaprasowane;
  7. spodnie powinny posiadać 4 kanty - dwa na każdą nogawkę (z przodu i z tyłu!). Najważniejszy jest kant z przodu: musi biegnąć od zakładki pod przednią szlufką, aż po sam koniec nogawki (nawet, jeśli nie widać tego po podwinięciu nogawki). Dodatkowo, na obu nogawkach kant powinien przebiegać w równej odległości od kieszeni na udach. Kant z tyłu powinien zacząć się od góry siedzenia spodni ("środek" powinien wyznaczać kant z przodu nogawki). Zacznij od prawej nogawki. Za wyznacznik początku kantu może ci służyć kieszeń na portfel: zależnie od rozmiaru kant powinien się zacząć kilka cm na lewo nad kieszenią (jeśli masz duży rozmiar), iść przez kieszeń (średni rozmiar) lub zacząć się od dołu kieszeni (mały rozmiar). Pamiętaj, aby kant na lewej nogawce zaczął się na tej samej wysokości, co na prawej. Na to też zwraca się uwagę!;

Buty

  1. Regulamin w pigułce, czyli co sprawdzić przed inspekcją:-
    • Buty powinny być czyste i błyszczące (nie matowe, a tym bardziej zakurzone);
    • Czuby butów powinny być wypolerowane na lustro;
    • Bok podeszwy buta musi być czysty;
    • Podeszwa - cała podeszwa musi być czysta, nie może być nawet jeden plamki. W bieżniku nie może być przyklejona guma do żucia, albo wciśnięty kawałek szkła czy mały kamyczek. Pamiętaj też, aby zmyć błoto z ostatnich ćwiczeń na poligonie.
    • Polerowanie - Polerowanie czubów (tzw. bulling) ma swoją "tradycję" - metodę tą stosowano w Ammo Bootsach (buty do kostki, noszone z owijaczami) - buty były robione po najniższych kosztach i zaoszczędzono na wszystkim - jedyny kawałek gładkiej skóry [którą można było wypolerować na lustro] znajdowała się na czubach buta. Obecnie buty te już dawno wyszły z użytku, ale tradycja wciąż żyje.
    • Jedyny akceptowany kolor sznurówek to czarny. Sznurówki muszą być mocno zawiązane; kokarda musi być schowana pod nogawkę spodni tak, aby w ogóle jej nie było widać - dzięki temu but ładniej wygląda i nie rozwiązuje się tak często.
    • Nogawka powinna być podwinięta i wyłożona na na cholewę buta (nie wsadzona w cholewę! to nie US Army!); spod z nogawki nie powinna w ogóle wystawać skarpetka (szczególnie, gdy skarpetka jest biała a spodnie w DPM; dopuszczalne zaś jest noszenie białej skarpetki do DDPMu i Desert Bootsów, ponieważ wygląda elegancko choć nie regulaminowo; lans ponad wszystko!)
  2. Kilka trików na inspekcję:-
    • Rajstopy czyli jak zachować połysk na butach
      Rajstopy-skarpetki używa się nie tylko do pucowania czubów, ale także do "zachowywania" połysku. Generalnie buty o ekstra połysku na czubach są potrzebne tylko na wielką inspekcję i ważną paradę [najczęściej znana jako Final Parade]. W ciągu dnia jest wiele okazji, aby buty zabrudzić, więc wielu żołnierzy i kadetów robi tak, że po zbiórce zakłada 'koszarowe kapcie', czyli Magnuma [lub innej taniej firmy], a wypucowaną parę butków chowa do szafy. Ponieważ Brytyjczycy to fleje i mają bałagan w swoich szafach, aby zapewnić, że połysk nie zostanie zabity przez śmieci trzymane w szafie, na czuby zakładają wspomniane wcześniej rajstopy.
    • Lakier czyli jak uzyskać szybki połysk na butach
      Uwaga, tylko dla kogoś o mocnych nerwach. Kupuje się tani lakier do włosów, i pryska nimi czuby butów. Świetne, gdy ma się 3 sekundy na wyczyszczenie butów. Nie ma różnicy między butami wypucowanymi szmatką a spryskanymi lakierem. Lakier świeci się ładnie na czas zbiórki, potem traci połysk; trzeba też uważać, aby nic nie kapło na buty, bo wtedy "widać", że się oszukiwało [lakier zaczyna się rozmazywać].
  3. Zabójca butów czyli POLIGON:-
    • Poligon, czyli jak zakonserwować buty przed wymarszem w teren
      Na dzień przed wyjściem w poligon najlepiej jest: 1. Wypastować buty 2. Wypolerować je. 3. Ponownie nałożyć pastę i dać jej zaschnąć. 4. Nie zdejmować nałożonej pasty. Dzięki temu but jest podwójnie zabezpieczony przed wodą.
    • W terenie
      Jeśli tylko możesz, zdejmij buty na noc: daj odpocząć swoim stopom, i daj nieco podeschnąć swoim butom. Zgodnie z regulaminem, powinieneś wyczyścić i pastować swoje buty w terenie; w praktyce nikt tego nie robi, ponieważ a) nie pasuje się mokrych butów b) nie masz siły na tą zbędną czynność.
    • Po powrocie z terenu
      Po powrocie z terenu trzymaj się następującej kolejności: 1. Zdejmij buty 2. Sprawdź/opatrz swoje stopy i załóż suche, wygodne obuwie [adidasy są najlepsze] 3. Wyczyść dokładnie buty 4. Wysusz buty 5. Wypastuj je i wypoleruj na inspekcję.
      Susząc buty pamiętaj, aby nie stawiać ich obok grzejnika. Wilgoci, która zebrała się wewnątrz buta, wysusz wkładając kawałki papieru toaletowego lub gazety (zgniecione w kulki). Gdy papier zrobi się wilgotny, wyrzuć go i włóż nowy. Buty trzymaj w przestrzeni otwartej [np. obok lub pod łóżkiem na sali], nigdy zamkniętej [np. w szafie; 1. nie wyschną 2. w szafie zacznie cuchnąć].

Fryzura, biżuteria, tatuaże oraz higiena osobista

Fryzura
W czasie służby włosy nie powinny być farbowane, przynajmniej na nienaturalne kolory (np. czerwony albo różowy). Czasami farbowanie jest zezwalanie, pomimo regulaminu: np. najczęściej muszą się farbować osoby z rudymi włosami (szczególnie mężczyźni). Raz, że rudy kolor rzuca się w oczy w terenie, a dwa, że rudych nikt w Armii Brytyjskiej i RMC nie lubi ;) . Mężczyźni muszą się strzyc na krótko: raz, że praktyczne, dwa że troszkę za długie włosy wyglądają okropnie z założonym na głowę berecie. Kobiety mają pozostawiony wybór: spinać ciasno w kok włosy lub ściąć się na krótko (nie muszą tak krótko, jak mężczyźni). Włosy nie powinny dotykać/sięgać za kołnierz.

Biżuteria i tatuaże
Noszenie biżuterii jest zabronione przez regulamin. Do biżuterii zaliczają się wszelkie pierścionki na twarzy, na języku i na ciele. Na czas służby (gdy w mundurze) musi być zdjęte; jeśli nie da się zdjąć, powinny być zaklejone plastrem. Wszelkie wisiorki, rzemyki, krzyżyki, paciorki itp. powinny być zdjęte. Jeśli nie możesz znieść myśli, że nie masz ich na sobie - musisz je ukryć pod koszulą (tak, aby nie było ich widać).

Żołnierz nie powinien posiadać tatuaży (tatuaże są bardzo popularne, głównie w klasie pracującej Wielkiej Brytanii, czasami w klasie średniej ale wtedy najczęściej pochodzą one z czasów młodości, gdy dana osoba przynależała do grupy "studenckiej"). Jeśli takie posiada, nie powinny one być widoczne (tj. żadnych tatuaży na dłoniach, ani na szyi/twarzy/tyle głowy). Jakiekolwiek tatuaże przedstawiające symbole lub hasła, które są zakazane przez prawo (np. swastyka), muszą być usunięte, jeśli żołnierz chce służyć królowej. Oficer nie może w ogóle posiadać tatuaży.

Wyjątek od reguły
Zezwolone jest noszenie zegarka, pierścionka zaręczynowego oraz obrączki (oba można nosić w koszarach i na inspekcji, jednak powinno sie je zdejmować na poligonie; zegarek musi być schowany pod rękawem).

Higiena osobista
Żołnierz powinien być czysty i "bez zapachowy" (tj. nie śmierdzieć). Jeśli żołnierz cuchnie, obrywa na inspekcji, a kapral uczy go od podstaw zasad higieny osobistej, wliczając w to jak użyć szczoteczki do zębów, jak opłukać zęby po paście, jak się ogolić, jak wymyć głowę i włosy od długości 2mm a nawet jak opłukać pianę po goleniu (to wcale nie jest śmieszne - niektórzy tego niewiedzą, z niesamowicie przeważającą wielkością są to właśnie mężczyźni). Żołnierz powinien być dokładnie wyszorowany za uszami, oraz czysta szyją i dłonie. Pod paznokciami nie powinien się znajdować brud, a same paznokcie powinny być przycięte. Wszelkie rany/skaleczenia/pogryzienia/kontuzje powinny być zadbane i starannie leczone.