Wprowadzenie

W tym artykule znajdziesz omówione szczegółowo kurtek Armii Brytyjskiej: jak wyglądają, czym się różnią i czym charakteryzują.
Rozpoznawanie modeli kurtek nie jest ani trudne, ani bolesne. Celem tego artykułu jest szybkie i prosta identyfikacja (wspomagana zdjęciami) kurtek oferowanych przez sklepy i sprzedawców, którzy niemal zawsze nie mają większego pojęcia, co właściwie sprzedają. Ten artykuł skupia się tylko na trzech kurtkach: Soldier 95, Soldier 2000 oraz Soldier 2005, ponieważ to są jedyne 3 modele kurtek, które są standardowo fasowane po dzień dzisiejszy, i najczęściej noszone w British Army oraz Royal Marines Commando.
POWRÓT

Twierdzenie Duncana McLaina "Brytyjski lans: MOJA KOZACKA KURTKA BOJOWA" (fragment wybrany):
Teraz powiem ci o samej kurtce. Po pierwsze podpisz ją. Najlepiej w kilku miejscach. Zdaję sobie sprawę, że doskonale rozróżniasz swoją koszerną Combat Jacket po tej zielonej plamce na lewej kieszeni i nitkach wystających z prawego rzepa, ale wierz mi na słowo, dla twoich kumpli to taka sama kurtka jak kilka innych obok i gdy zajdzie potrzeba szybkiego ubrania się, pozabijacie się nawzajem zanim dojdziecie do tego, która jest czyja. Najlepsze miejsca na twój autograf, to te, gdzie jest podwójny materiał. Wówczas masz pewność, że wodoodporny flamaster nie przebije na drugą stronę i nie będziesz wyglądał jak skończony kretyn.

Po drugie – noś swoje rzeczy zawsze w tych samych kieszeniach. Dzięki temu unikniesz sytuacji, że zapomniałeś nie tylko urodzinach swojej dziewczyny, ale również, do której kieszeni dałeś kluczyki od samochodu, zwłaszcza, że właśnie zaczął padać deszcz. Po trzecie – zawsze zapinaj kieszenie. Naprawdę, szkoda stracić portfel czy klucze od mieszkania. Zapięcie guzika nic cię nie kosztuje. Pozostawienie odpiętej kieszeni może być zdecydowanie droższe... Po czwarte – dbaj o nią. W końcu jest twoja. Zabezpiecz guziki taśmą klejącą, zaimpregnuj materiał i czyść po każdym wyjściu w teren. Odwdzięczy ci się za to długą żywotnością.

Co ma każda kurtka z serii S95-S2010

Czego nie widać na zdjęciu powyżej:

  • WSZYSTKIE WZORY KURTEK
    1. Metka naszyta na karku od wewnętrznej strony kurtki.
      1. Seria kurtek S95 (w DPMie) posiada metkę o charakterystycznym ciemny odcieniu zieleni - jeśli była noszona i prana, odczytanie informacji z metki jest trudnym zadaniem.
      2. Kurtki z serii S2000 oraz S2005 w DPMie mają metkę w odcieniu jasnej zieleni (odczytywanie informacji jest proste).
      3. Kurtki z serii S95 aż po S2005 w DDPMie (kamuflaż pustynny) mają metki w kolorze białym. Informacje są drukowane na materiale posiadającym lekki połysk.
    2. Kieszenie 'Pionowe' kieszenie (na klatce, zapinane na zamek błyskawiczny) posiadają wewnątrz sloty czyli zakładki na długopisy i ołówki.
    3. Guzikówka Dwa zapasowe guziki (duże, kanadyjskie) wraz z tasiemkami, znajdują się przy zamku błyskawicznym, u dołu kurtki po prawej stronie. Jest tak we wszystkich modelach kurtki S95 po S2005, w obu kamuflażach.
    4. Zapinanie Kurtka jest zapinana na mocny, dwustronny zamek błyskawiczny wykonany z plastiku. Zamek błyskawiczny jest zasłonięty tzw. 'panelem sztormowym'(klapa zapinana na rzepy).
  • SOLDIER 95 Kurtki z serii S95 wyróżnią się:
    1. Szorstki materiał rip-stop (posiada charakterystyczną siateczkę na materiale. Nowsze wzory S95 posiadają większą kratkę.
    2. Wysoki, sztywny kołnierz sztormowym
    3. Jaśniejszy DPM, powolnie żółknący
    4. Brak Union Jacka (naszywany jedynie w nowszych wersjach, z dużymi okienkami siatki Rip-Stop
    5. Posiada możliwość dopięcia kaptura na guziki (stosowne otwory znajdują się w kołnierzu)
  • SOLDIER 2000 Kurtki z serii S2000 wyróżnią się:
    1. Nowym materiałem (miękki, nie rip-stop i nie temperate)
    2. Miękkim kołnierzem sztormowym
    3. Ciemniejszym DPMem, powolnie blaknącym (nie żółknącym)
    4. Union Jack naszyty na lewym rękawie
    5. Posiada możliwość dopięcia kaptura na guziki (stosowne otwory znajdują się w kołnierzu)
  • SOLDIER 2005 Kurtki z serii S2005 wyróżnią się:
    1. Materiałem windproof, lepiej zatrzymującym wiatr niż materiał użyty w S95/2000.
    2. Kapturem przyszytym na stałe w miejscu, gdzie normalnie znajduje się kołnierz.
    3. Małą kieszonką (nieznanego przeznaczenia) na lewym rękawie kurtki, zapinaną na rzep. Na klapce jest przyszyty Union Jack. Kieszonka znajduje się idealnie na wysokości, na której żołnierze chcą naszyć naszywkę TRF.
  • SOLDIER 2010 MTP Jak na razie jedyna znane trzy elementy wyróżniające kurtkę S2010 od S2005 to:
    1. Brak kieszonki na lewym rękawie kurtki
    2. Trzy paski rzepu naszyte na obu rękawach [do przyczepiania naszywek]
    3. Kamuflaż MTP - kurtka ta pojawiła się jedynie w tym kamuflażu - jest to wersja 'uniwersalna', mająca maskować zarówno w terenie pustynnym jak i zalesionym.

Soldier 2010 Smock Jacket [MTP]
Jest to unowocześniony wzór kurtki S2005. 'Nowościami' są: kamuflaż MTP [skrót od Multi Terrain Pattern] oraz 3 paski rzepu naszyte na obu rękawach [do przyczepiania naszywek, podobnie jak w UBACSie].

Ze względu na umieszczenie rzepów, w tym modelu kurtki znikła mała kieszonka niewiadomego przeznaczenia z lewego rękawa [znana z kurtki S2005]. Union Jack pozostaje naszyty na m/w ten samej wysokości, co w kurtce S2000.

W chwili obecnej (czerwiec 2010) kurtka pozostaje białym krukiem - aukcje na ebayu za nowy model przekraczają 100 funtów.














Soldier 2005 Smock Jacket
NSN: 8415-99-573-5266

Kurtka Soldier 2005 jest już obecnie fasowana w Armii. MoD spełnił marzenia wszystkich żołnierzy: teraz każdy może nosić kurtkę, która wygląda jak SAS Smock. Wszyscy chcą ją nosić, ponieważ kurtka z kapturem wygląda po prostu super, i jest idealnie legalnym sposobem na łamanie regulaminu. Kurtka dostępna zarówno w DPM oraz DDPM. Od 2010 roku dostępna jest kurtka w kamuflażu MTP [Soldier 2010].
  • Powiększ zdjęcie
  • Jest uszyta z jeszcze innego materiału, niż Soldier 2000. Materiał jest częściowo wiatroszczelny, a kamuflaż kurtki (od nowości) jest bardzo ciemny. Dodatkowo, kurtka od nowości sprawia wrażenie impregnowanej (przez co kurtka jest częściowo deszczoodporna).
  • Kurtka Soldier 2005 nie występuje w Rip-stopie.
  • Kurtka ta jest Smock'iem - posiada kaptur na stałe (tj. nie można go odpiąć). Kaptur jest bardzo duży (można go założyć, mając na głowie hełm). Rozwinięty kaptur można regulować za pomocą drutu (wszyty na stale, można go jednak wypruć) oraz ściągacza. Istnieje też możliwość zrolowania kaptura.
  • Kurtka nie posiada kołnierza typowego dla dwóch poprzednich modelów. Istnieje jednak możliwość zapięcia kurtki tak, aby szyja była osłonięta (bez konieczności zakładania kaptura na głowę).
  • Kurtka posiada małą, niewiadomego przeznaczania kieszonkę na lewym rękawie (zapinana na rzep). Na klapce kieszonki jest naszyty Union Jack.
  • Kolor metki przypomina mleczną zieleń: można łatwo odczytać rozmiar kurtki po wielu praniach.

  • Soldier 2000 Combat Jacket
    Kurtka Soldier 2000 jest już fasowana nowym rekrutom w armii oraz kadetom, jako że sorty mundurowe z serii Soldier 95 zdążyły się wyczerpać. W chwili obecnej kurtka jest pomału wypierana przez nowszy model, Soldier 2005 (szczególnie w jednostkach piechoty). Szeroko dostępna na brytyjskim E-bayu oraz na Allegro.
  • Zdjęcie
  • Jest uszyta z innego materiału ("gładkiego"), bardzo miękkiego w dotyku, przyjazna w kontakcie ze skórą użytkownika.
  • Soldier 2000 nie występuje w rip-stopie
  • Mała flaga Union Jack jest naszywana na lewym rękawie.
  • Kołnierz jest inny, niż w Soldier 95; jest nieco krótszy i bardzo miękki. Posiada również możliwość podpięcia kaptura (posiada 5 otworów na małe guziki kanadyjskie).
  • Metka kurtki jest w kolorze jasnej zieleni - dzięki czemu nawet, gdy kurtka jest sprana, wciąż można odczytać rozmiar.






  • Soldier '95 Combat Jacket
    NSN: 8415-99-869-1938 do 1941 (wersja DPM)
    NSN: 8415-99-316-0087 (wersja DDPM)

    Kurtka Soldier 95 nie jest już fasowana, ponieważ jej sorty mundurowe w magazynach wojskowych zdarzyły się już wyczerpać. Jej miejsce zastąpiły kurtki z nowszych serii: Soldier 2000 oraz Soldier 2005. Soldier 95 z rip-stopem wciąż pozostaje jako pożądany towar przez żołnierzy i kadetów, którzy cenią jej zalety. Kurtkę można dostać w sklepach w UK oraz na Allegro. Nadal popularna wśród żołnierzy, szczególnie idealna na poligon.
  • Zdjęcie
  • Numer NSN (kurtka DDPM rip-stop): 8415-99-316-0093
  • Numer kontraktu (kurtka DDPM rip-stop): CC2/1531
  • Materiał Rip-stop (w materiale są wszyte wzmocnienia przypominającą siatkę). Jest to właściwość, którą posiada jedynie kurtka Soldier 95. Uwaga: w serii Soldier 2000 oraz 2005, oraz wcześniejszych Patternach [wszystko przed Soldier 95] materiał Rip-stop nie był powszechnie używany!
  • Nie ma małej flagi Union Jack naszytej na rękawie (czasami spotyka się S95 z flagą, jednak ogromna ilość tych kurtek nie posiada Union Jacka).
  • Kurtka posiada tzw. Storm Collar czyli kołnierz sztormowy. Jest on bardzo wysoki i sztywny.
  • Kołnierz posiada możliwość podpięcia kaptura (posiada 5 otworów na małe guziki kanadyjskie).
  • Metka kurtki jest bardzo ciemna; im starsza/bardziej sprana kurtka tym ciężej jest odczytać rozmiar kurtki.
  • Soldier 95 Windproof Cold Weather
    Zdjęcie

    Bardzo rzadki okaz, prawdziwy biały kruk wśród kurtek brytyjskich. Kurtka ta jest efektem lekkiej modyfikacji kurtki Soldier 95 Combat Jacket. Został dodany kaptur (przyszyty na stałe) oraz mała kieszonka nieznanego przeznaczenia na prawym rękawie - czyli wszystko to, co pojawiło się dopiero 10 lat później w kurtkach fasowanych dla całej armii (Soldier 2005). Jak na serię Soldier 95 przystało, kurtka nie ma naszytego Union Jacka. Kurtka ta była/jest noszona przez żołnierzy Para z plutonu Pathfinderów. Biorąc pod uwagę małą liczbę żołnierzy o tej profesji (nie przekracza 50) nie powinien dziwić fakt, że kurtka jest rarytasem dla kolekcjonerów.

    Kurtka posiada takie same właściwości, co standardowy model kurtki z systemu Soldier 95: materiał rip-stop, 4 kieszenie na guziki, 2 kieszenie zapinane na zamki itd.
















    Smock Parachutist's DDPM Rip-Stop
    NSN: CAS 8415-99-132-4019

    Prawdziwy biały kruk dla kolekcjonerów kurtek. Kurtka ta to unowocześniona wersja 77 Pattern Parachutist Smock, z tą różnicą że jest w kamuflażu DDPM, materiał zaś jest z Rip-Stopu.

    Noszona przez żołnierzy 1 i 3 PARA w Afganistanie.















    Smock Parachutist's DPM Rip-Stop
    NSN: CAS 8415-99-132-4019

    Eksperymentalna wersja 77 Pattern Parachutist Smock w wersji unowocześnionej. Za 'nowoczesne' można uznać kamuflaż DPM oraz użycie materiału Rip-Stop z serii Soldier 95. Dodatkowo z opisu zamieszczonego na aukcji wynika, iż kurtka [w porównaniu do wersji 77 Pattern] jest: bardziej wiatroszczelna, lżejsza, szybkoschnąca, bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz napy [do zapinania kieszeni] są wytrzymalsze.











    94 Pattern Temperate Jacket
    Kurtki z tej eksperymentalnej serii były z pewnością 8, 9, 10... 100 cudem świata. Dziś na aukcjach można znaleźć najróżniejsze modele. Wygląda na to, że między 1985-1995 projektanci bawili się w naukowców; dawali armii kurtkę z jednym pagonem, obserwowali reakcję, po czym zapisywali obserwacje i dawali kurtkę z 2 pagonami... i historia powtarzała się w kółko. I tak oto dziś mamy modele kurtki z 1, 2, a nawet 3 pagonami; kurtka z jedną kieszenią zamykaną na pionowy zamek, z 2 kieszeniami lub w ogóle bez tych kieszeni. Przykłady można mnożyć. Jedyne, co każdy model miał wspólnego z poprzednim to kamuflaż, który w czasie projektowania zaraził się żółtaczką (patrz: żółty odcień kamuflażu).
  • Kamuflaż: 94 Pattern
  • Materiał: temperate
  • 4 kieszenie na guziki (stary wzór)
  • 2 kieszenie zamykane na pionowe zamki błyskawiczne.
  • 2 pagony na ramionach, przypinane na guzik.
  • Mankiet regulowany na rzep.


  • 94 Pattern Windproof Cold Weather
    NSN 8405-99-132-2536

    Najstarsi górale i legendy głoszą, że smoki na ziemi żyją w Szkocji... Ups, sorry, nie ta księga bajek. Zaczniemy jeszcze raz. Jeśli wierzyć wszystkim opisom i zapewnieniom sprzedawców w internecie i katalogach, ten model kurtki był fasowany żołnierzom SASu. Musi coś w tym być, ponieważ wszelkie nowe modele kurtki szyte dla żołnierzy przez firmy cywilne, są do złudzenia podobne do tego modelu kurtki 94 Pattern (pomijając zastosowania najnowszej technologi jak rakiety odpalane spod pachy itp.).

    Kurtka staje się "Cold Weather" gdy użytkownik założy pod spód zieloną, pikowaną podpinkę. Podpinka jest charakterystyczna (i bardzo rzadkim okazem), ponieważ ma specjalnie przyszyte krótsze rękawy, dzięki czemu nie przeszkadzają w przy noszeniu na wierzchu kurtki. Numer podpinki: NSN 8514-99-137-8162.
  • Posiada kaptur przyszyty na stałe; posiada wstawiony drut do usztywnienia kaptura oraz ściągacz do kaptura ze stoperem.
  • Posiada pagony na ramionach.
  • Mankiet rękawa jest regulowany za pomocą rzepu.
  • Kurtka jest uszyta z tego samego materiału, co normalna kurtka 94 Pattern.
  • Posiada 5 kieszeni: 4 kieszenie na przodzie oraz 1 kieszonka naszyta na rękawie.
  • Kurtka jest zapinana na zamek błyskawiczny; zamek jest zasłaniany przez panel sztormowy na rzepy.









  • 85 Pattern Jacket
    85 Pattern Jacket to kurtka, która jest mieszanką cech z kurtek fasowanych w latach '70-tych oraz cech, które pojawiły się w dziesiątkach ewolucji kurtki 94 Pattern. Krótko mówiąc, był to ekstremalnie eksperymentalna wersja kurtki, znienawidzona z całego serca przez całą armię. (Na szczęście projektanci szybko wyciągnęli wnioski i stworzyli 94 Pattern w którym po dzień dzisiejszy nie może się połapać co było pierwsze: kurtka z 1 pagonem, kurtka z 2 pagonami czy kurtka 3 pagonami). Na szczęście pojawiła się w okresie, gdy nie toczyła się żadna wojna ani inny poważny konflikt na świecie, inaczej skończyłoby się to tragicznie dla wszystkich.
  • Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
  • Kurtka jest w kamuflażu 82 Pattern.
  • Kurtka jest zapinana na zamek błyskawiczny oraz guziki.
  • Szerokość mankietów jest regulowana za pomocą rzepów.
  • Kurtka posiada kieszonkę na opatrunek (prawy rękaw).
  • Kołnierz jest zapinany na guzik; dodatkowo jest przystosowany do noszenia kaptura.
  • Według metki, kurtka jest przeznaczona do noszenia w Cold Weather (czyli w zimę); nazwa "Temperate" pojawi się dopiero z pierwszymi modelami kurtki 94 Pattern.
  • SAS/Para Smock
    NSN: 8415-99-137-910

    Kurtka SASParaCommando (bez żartów tym razem) o właściwościach wiatroszczelnych, wprowadzona w połowie lat 70-tych, zastępując oldskulowy już model pamiętający jeszcze IIWŚ. Unikalny model, fasowany tylko spadochroniarzom, żołnierzom Royal Marines, SBSowi, SASowi oraz wiernym na pielgrzymce do Częstochowy, rodzinie Królewskiej oraz bezdomnym kotkom. Jeśli widziałeś kiedyś zdjęcie zwykłego żołnierza piechoty w tej kurtce, to znaczy że to walt małpujący wcześniej wymienionych).
  • Posiada kaptur przyszyty na stałe; kaptur nie jest usztywniony drutem.
  • Kurtka zapinana na zamek błyskawiczny, zasłonięty przez panel sztormowy na rzepy.
  • Posiada 4 z przodu oraz 1 kieszonkę rękawie.
  • Mankiet rękawa regulowany na rzep.
  • Posiada dwa pagony: 1 na klatce i 1 na plecach.




  • Falkland Parka
    NSN: 8405-99-132-2533
    PARKA MAN'S COLD WEATHER

    Legendarna Parka Falklandzka. Parka wprowadzona w połowie lat 70-tych, zastąpiła wcześniejszy wzór używany od czasów wojny w Korei. Legendarna stała się w czasie i po Wojnie Falklandzkiej w 1982 roku (stąd też jej nazwa) - nadawała się idealnie na srogi klimat, jaki panuje w tamtych rejonach świata. Kurtka jest właściwie płaszczem (jest bardzo długa, sięga za kolana) z możliwością podpięcia pikowanej, zielonej podpinki (która miała wstawioną siateczkę pod pachami; zapobiegała przegrzaniu się przez użytkownika). Kaptur był "podbity" ocieplaczem na stałe - nawet, jeśli nie był założony na głowę to dawał ciepło i osłaniał przed wiatrem/deszczem kark żołnierza. Kaptur był regulowany za pomocą ściągaczy oraz usztywnienie w postaci drutu.

    Zapinana na zamek błyskawiczny, który jest zakryty panelem sztormowym (zamykanym na rzepy). Parka posiadała 4 olbrzymie kieszenie, zapinane na guzik (ten sam wzór co w kurtkach 94 Pattern). Mankiety regulowane na na rzep, zaś sam brzeg był obszyty tasiemką, zapobiegającą rozdzieraniu się/strzępieniu rękawa. Kurtka posiadała także "pieluchę" zapinaną na guziki z przodu (gdy nieużywana, była chowana do środka kurtki). W cieplejsze dni żołnierz posiadał możliwość odpięcia podpinki.

    Parka posiada typowe dla tamtych czasów dwa pagony na ramionach (zapinane na guziki) oraz wzmocnienia na łokciach. Kamuflaż użyty to 68 Pattern; materiał nie posiadał właściwości wiatroszczelnych ani wodoodpornych, jednak spełniał swoje podstawowe zadanie - dawało ciepło. Parka nie nadawała się do noszenia w czasie patrolu czy też walki, ponieważ żołnierz momentalnie by się przegrzał; za to idealna na wartę czy też do noszenia w koszarach.

    77 Pattern Parachutist Smock
    Wprowadzona aby zastąpić spracowany już model (dziś oldskulowy) Denison Smocka, fasowany Parasom i Marinesom od czasów IIWŚ.
  • Posiada dwa pagony na ramionach
  • Kurtka jest zamykana na zamek błyskawiczny; zamek nie jest zasłonięty żadną klapą.
  • Posiada łącznie aż 10 kieszeni (co czyni ją niesamowicie pojemną): 2 kieszenie na piesiach, 2 kieszenie na biodrach, 2 kieszenie wewnętrzne na poziomie klatki, 2 kieszenie nerkowe, 1 kieszeń na każdym rękawie; kieszenie są zapinane na napy.
  • Mankiety rękawów są uszyte z elastycznej bawełny.
  • Posiada tzw. "pieluchę" według wzoru kurtki Denisona z czasów II Wojny światowej.
  • Kieszeń na prawym rękawie jest na mały opatrunek osobisty (współczesny FFD się nie zmieści).
  • Kieszonka na lewym rękawie posiada slot na długopis lub ołówek oraz miejsce na kompas.
  • Kurtka jest dłuższa i obszerniejsza w porównaniu z kurtką 94 Pattern lub kurtkami z serii S95-2005.
  • Posiada ściągacze w pasie oraz u dołu kurtki.

  • 68 Pattern Smock Combat
  • Kurtka jest zapinana na guziki oraz zamek błyskawiczny.
  • Mankiet regulowany za pomocą guzików.
  • Posiada 2 pagony zapinane na guziki.
  • Niski miękki kołnierz, możliwość dopięcia kaptura.
  • Regulacja kurtki u dołu kurtki oraz w pasie na ściągacze (tasiemki).
  • Pomimo swojej nazwy "Smock" nie jest to typowy Smock; jest to zwykła kurtka z możliwością dopięcia kaptura.
  • Posiada wewnętrzną kieszeni, na lewej piersi (dostęp tylko po odpięciu kurtki, kieszeń nie posiada żadnego zabezpieczenia na guzik, rzep itd.).
  • Ten model kurtki posiada nowszą wersję (jak na tamte czasy) kamuflażu, mianowicie 68 Pattern. Kamuflaż ten łatwo poznać dzięki temu, że na obrzeżach plam są szerokie, ciemniejsze krawędzie. Dodatkowo zastosowano efekt rozmycia plam poprzez dodaniu kropek (przykładowo kurtki 60 Pattern tego nie posiadają).
  • Kurtka jest uszyta tak, że żołnierz samo może ją przystosować do zimnej temperatury; posiada pampersa, miejsce na podpięcie kaptura oraz kieszenie nerkowe.



  • Kultowa kurtka (a raczej 'kangurka') dla wszystkich rekonstruktorów SASu z okresu II Wojny Światowej. Kangurka - poza kamuflażem - oferowała pewien stopień wiatroszczelności. Kamuflaż był identyczny do tego namalowanego ręcznie i zastosowanego na smocku Denisona. Kurtka posiada kaptur (bez usztywnienia), regulowany ściągaczem, oraz 4 kieszenie: 2 małe na piersiach oraz 2 bardzo duże na biodrach.

    Kurtkę zakładało się przekładając przez głowę (posiadała krótki zamek błyskawiczny m/w od piersi pod szyję), dla wygody zakładania) przez co było jej bliżej do bluzy-kangurki niż kurtki.



















    Denison Smock (II Wojna, Para, Commando)
    Pierwszy model Denison Smocka został zaprojektowany przez Majora Denison'a (stąd też nazwa dla kurtki) i pojawił się na początku lat '40-tych. Na początku kurtka była fasowana tylko spadochroniarzom (tak, już wtedy byli samolubami), jednak w dalszych latach wojny zaczęto ją fasować także komandosom (Commando). Kurtka jest zapinana na zamek błyskawiczny przez całą długość (wczesne modele miały krótszy zamek), rękawy są zakończone elastyczną bawełną (wczesne modele posiadały regulację na napy). Oba model (wczesny i późniejszy) posiadały pieluchę, zapinaną na napy z przodu (gdy pielucha nie była używana, była zapięta z tyłu kurtki).

    Kurtka charakteryzowała się doskonałym wykonaniem (materiał z mocnej bawełny, najlepsze zamki błyskawiczne oraz doskonałe napy Newey'a) - była to spora inwestycja Wielkiej Brytanii, gdzie cały kraj oszczędzał na czym się dało.

    Po zakończeniu II Wojny Światowej Parasi oraz Marinesi kontynuowali fasowanie kurtki, prawdopodobnie dla tego że chcieli wyraźnie naznaczyć różnice między elitą a resztą szarej armii. W roku 1959 oraz później w 1972 pojawiły się nieco zmodernizowane wersje tego smocka (wraz z unowocześnionym kamuflażem, wciąż jednak nie DPM), jednak nadal bardzo silnie nawiązywały do kurtki z okresu II Wojny Światowej. Dopiero pod koniec lat '70-tych samoluby uznały, że DPM jest dla nich wystarczająco kozacki i elitarny i kurtkę zastąpiono nowym modelem w kamuflażu DPM (77 Pattern Parachutist Smock).

    Guthrie Coat (IWŚ, Armia Brytyjska stacjonująca w Iraku)
    Zdjęcie przedstawia reprodukcję krótkiego płaszczu, wykonaną na prywatne zamówienie oficera Armii Brytyjskiej, który stacjonował w Iraku (współcześnie). Oficer ten sprawdził historię swojego regimentu i okazało się, że stacjonował w Iraku w czasie I Wojny Światowej. Płaszcz ten nie był fasowany z magazynów (czyli nie był 'issue'), lecz był szyty przez pułkowych krawców na prywatne zamówienia oficerów i żołnierzy (których było na to stać). Płaszcz był podobno idealny na chłodne noce w Iraku.

    Płaszcz jest uszyty z wysokiej jakości, grubej wełny Hainswortha (który dostarcza materiały na mundur dla Armii Brytyjskiej od początku XIX wieku!) w kolorze khaki z wyraźnym odcieniem brązu. Od wewnątrz płaszczyk jest podszyty wełnianą flanelą w kolorze szarym. Płaszcz posiada dwie duże kieszenie na zewnątrz i jedną kieszeń na dokumenty od wewnątrz; guziki do zapinania płaszczu są ukryte pod klapą.