PuUB-TALK czyli REGULAMIN ETYKIETY PUBOWEJ
Aby dobrze zrozumieć kulturę Brytyjską, należy zapoznać się z Brytyjskim pubem. Brytyjczycy popijali różne piwa już od czasów Epoki Brązu, jednak pierwsze puby (służące także jako inn czyli zajazdy i karczmy dla zmęczonych podróżników) powstały z pojawieniem się Rzymian na Wyspach w 43 r.n.e.

Dziś Wielka Brytania posiada ponad 61 tysięcy pubów, uczęszczanych przez niemal ¾ dorosłej populacji UK, z czego 1/3 spędza tam czas regularnie (przynajmniej raz w tygodniu). Dla wielu z nich, pub jest tzw. second home, czyli drugim domem.

Lada baru jest jednym z niewielu miejsc w Wielkiej Brytanii, gdzie: nie trzeba ustawiać się w kolejce a rozmowa z obcą osobą jest właściwa i akceptowana.

O ile nie trzeba stawać w kolejce do baru, o tyle obowiązuje zasada Niewidzialnej Kolejki. Polega ona na tym, że barman(i) oraz każdy stojący przy ladzie zna swoje miejsce w Niewidzialnej Kolejce. Krótko mówiąc: każdy wie, kto jest następny; osoba która podeszła do baru pierwsza będzie obsłużona przed Tobą. Próba bycia obsłużonym z pominięciem kolejki będzie absolutnie zignorowana przez barmana. System ten ma swoje ułomności, jednak barmani w UK posiadają szczególną umiejętność w zapamiętywaniu kogo obsłużyć najpierw (zgodnie z kolejnością Niewidzialnej Kolejki).
Etykiera pantomimy pubowej, czyli jak zamówić piwo w brytyjskim pubie
Etykieta reguluje także sposób komunikacji z barmanem. O ile barman czyni wszystko, co w jego/jej mocy aby obsłużyć wszystkich według kolejności, o tyle przyciągnięcie uwagi barmana jest niemal niezbędne aby móc zamówić piwo (czy inny napitek). W tym przypadku etykieta jest bardzo surowa: nie wolno używać słów, nie wolno wytwarzać żadnych dźwięków (np. chrząknięć) nie wolno używać żadnych agresywnych lub oczywistych gestów (jak machanie ręką).

Najlepszą receptą na zwrócenie uwagi barmana jest użycie... pantomimy, niczym z filmów Ingmara Bergmana, gdzie uniesione brwi mówią więcej, niż słowa. Trik polega na tym, aby nawiązać kontakt wzrokowy z barmanem; wszystko inne będzie ignorowane przez barmana (jak stukanie monetą o ladę, strzelanie palcami, czy machanie rękami).

Inną akceptowaną „metodą przyciągania uwagi barmana” jest trzymanie pieniędzy lub pustej szklanki po piwie w jednej ręce. Etykieta pantomimy pubowej zezwala na delikatne bujanie kuflem, lub powolne przekręcanie go w ruchu okrężnym na ladzie. Etykieta również wytłuszcza następujacą zasadę: wolno nam oprzeć jedną rękę na ladzie (w tej, w której trzymasz pieniądze lub pustą szklankę), jednak nie wolno machać pieniędzmi albo pustą szklanką w powietrzu, aby zwrócić na siebie uwagę.

Dalszą wymaganą zasadą etykiety pantomimy pubowej jest przybranie odpowiedniego wyrazu twarzy, wyrażający oczekiwanie, nadzieję a nawet zmartwienie. Jeśli klient wygląda na zbyt zrelaksowanego i szczęśliwego, barman uzna, że ktoś już mu serwuje piwo. Dla tego ważne jest, aby (czekając w Niewidzialnej Kolejce) bacznie obserwować barmana. Jeśli zostanie nawiązany kontakt wzrokowy z barmanem, należy szybko unieść brwi, czasami poruszyć brodą i przybrać nieśmiały, lecz pełen nadziei uśmiech; w ten oto sposób dasz do zrozumienia, że czekasz aż cię obsłużą. Barman wtedy odpowie ci zakodowaną pubową pantomimą wiadomość w postaci uśmiechu lub skinięcia głowy, podniesionym palcem lub czasami ręką, lub też w podobny sposób uniesie brwi.
Etykiera zamawiania
Zasady etykiety zamawiania piwa także są bardzo surowe i precyzyjne.

Po pierwsze, jeśli do pubu przyszyło się z grupą znajomych, do lady może podejść jedna, maksymalnie dwie osoby (reszta siedzi przy ławach/stolikach). Płacenie za napitki może dokonać tylko jedna osoba.

Po drugie, obowiązuje poprawny sposób złożenia zamówienia piwa. Istnieje wybór między bitter (ciemne piwo) i lager (jasne piwo), oraz wielkością szklanki: pint (568 ml piwa) oraz half (połowa pint'a czyli małe piwo). Jeśli chcemy jedno ciemne piwo, mówimy: A pint of bitter, please. Jeśli chcemy małe ciemne, mówimy Half of bitter, please.

Użycie słowa please na końcu zamówienia jest bardzo ważne: obcokrajowcy często o tym zapominają, co jest poważnym złamaniem przyjętych zasad. Ważne jest także powiedzenie thank-you (lub thanks lub cheers) gdy podawane są szklanki z piwem i po raz drugi, gdy barman daje ci reszty.

Ciekawostka: użycie please oraz thank-you przy zamawianiu czegokolwiek obowiązuje we wszystkich miejscach w Wielkiej Brytanii: pracownicy oczekują być traktowani uprzejmie przez klientów. Nie ma odgórnego limitu w używaniu słów please oraz thank-you; przykładowo zakupy w lokalnym sklepiku paczki fajek zawierają aż 2 razy please i od 3 do 5 thank-you.
Napiwki
W pubach nie istnieje tradycja dawania napiwków barmanowi. Dawanie komuś napiwku jest niegrzecznym przypomnieniem barmanowi, że cię obsługuje. Istnieje za to inna tradycja, polegająca na kupowaniu drinka barmanowi; gest ten oznacza, że zarówno klient jak i barman są sobie równi. Tak więc najlepszą receptą na danie „napiwku” barmanowi jest dodanie słów na końcu zamówienia And one for yourself? (I jedno piwo dla Ciebie?). Ważne: oferta napiwku w postaci piwa musi być wypowiedziane nie tylko jako pytanie, ale także w dyskretny sposób.

Jeśli barman zaakceptuje „piwny napiwek”, prawdopodobnie odpowie Thanks, I'll have a half of [nazwa napitku]”.Wtedy dopiero napiwek jest dodany do ceny całego zamówienia. Z zasady barmani dodają cenę niedrogiego alkoholu.

Brak kelnerów
Obcokrajowcom jest trudno zaakceptować fakt, że w pubach nie ma kelnerów i kelnerek. Tak więc w wakacje normalnym zjawiskiem jest widok spragnionych turystów, siedzących przy pubowych ławach, cierpliwie czekających na kelnera. Tak jak było to wspomniane wcześniej, lada baru jest jedynym miejscem i okazjom, gdzie można nawiązać rozmowę z obcą nam osobą. Gdyby w pubach byli kelnerzy, Brytyjczycy nie mieliby okazji nikogo poznać ani porozmawiać. Tak więc brak kelnera został wymyślony i wprowadzony specjalnie z myślą o promowaniu kontaktów międzyludzkich.

Szyldy
Ciekawostka: żaden pub nie jest kompletny bez szyldu: obrazek na szyldzie musi mieć coś wspólnego z nazwą pubu. Trend ten pojawił się w 1393 roku, gdy król Ryszard II ustanowił prawo, iż żaden sprzedawca trunków nie może sprzedawać trunków bez odpowiedniego powieszonego znaku. Było tak ponieważ w Średniowieczu większość ludzi nie potrafiła czytać, tak więc obrazki były bardziej poręczne, niż napisy.







Najpopularniejsze nazwy pub'ów i inne ciekawostki
Pięć najpopularniejszych nazw pubów to: The Red Lion, The Crown, The Royal Oak, The White Hart oraz The King's Head.

Najstarszym pubem w UK jest prawdopodobnie Ye Olde Fighting Cocks Inn w St Alban's w hrabstwie Hetfordshire. Jego początki datują 793 roku, a części budynku były wybudowane w XI wieku, jednak jego permanentna lokalizacja sięga zaledwie 1485 roku. Od tamtego czasu budynek był wiele razy przebudowywany. Początkowo pub nazywał się Round House, jednak jego nazwę zmieniono w XIX wieku, gdy walki kogutów były popularną rozrywką dla ludzi.
Następujące puby także podają się za najstarsze w UK:
  • The Bingley Arms (Leeds, Anglia)
  • The Clachan Inn (Loch Lomond, Szkocja)
  • The Eagle and Child (Gloucestershire, Anglia)
  • The Man and Scythe (Lancashire, Anglia)
  • The Old Ferryboat Inn (Cambridgeshire, Anglia)
  • The Skirrid Mountain Inn (Abergavenny, Walia)
  • Ye Olde Trip to Jerusalem (Nottingham, Anglia)
  • Powrót