POWRÓT

Wstęp

W Armii Brytyjskiej istnieją trzy 'kategorie stopni': NCO (podoficerowie), WO (chorążowie) oraz CO (oficerowie) - jak można zauważyć, rekruci, kadeci i szeregowi nie są w ogóle uwzględniani w żadnej kategorii, dlatego jak kto tylko może - pnie się w górę.
  • NCO - skrót od Non-Commissioned Officer, dzisiaj popularnie znani jako... NCO (w czasie I Wojny Światowej: Non Comms). Podoficerowie to wszystko w przedziale zaczynając od Lance Corporal aż po Staff Sergeant [czasami nazywany Colour Sergeant]. Aby sprawę bardziej skomplikować, NCO także dzielą się na dwie grupy - tych młodszych (Junior NCO) oraz tych starszych (Senior NCO). Junior NCO to Lance Corporal i Corporal. Senior NCO to z kolei Sergeant oraz Staff Sergeant (w jednostkach piechoty nazywa się ich Colour Sergeant - tradycja w Armii Brytyjskiej, o tym dalej).
  • WO - skrót od Warrant Officer. Chorążowie - w przeciwieństwie do WP wcale nie są to bażanty. Istnieją 3 rodzaje chorążych - chorąży kompanii (Wo2 lub CSM), chorąży-kwatermistrz (poznasz po mordzie, nie po stopniu którego i tak nie noszą) oraz chorąży regimentu/batalionu (WO1 lub RSM). Chorążowie trzymają bardzo konkretne stanowiska - CSM to szef kompani, z kolei RSM - to szef batalionu/regimentu. Chorążowie to jedni z najgorszych i żądnych władzy żołnierzy jakich można spotkać na swojej drodze w koszarach. Jeśli widzisz jakiegoś - uciekaj. Całe szczęście, mogą być tylko w 4 do 5 miejscach na raz, a kwatermistrzowie generalnie nie ruszają się z magazynów.
  • CO - skrót od Commissioned Officer. Panowie oficerowie - Oficerowie owi – także dzielą się na młodszych (Junior Officer; wszystko od 2nd Lieutenant do Captain) oraz tych starszych (Senior Officer; wszystko od Major do Colonel). W Armii Brytyjskiej uważaj na (czyt. unikaj) wszystko, co ma w nazwie "Officer", np. Cadet Officer albo Under Officer - o ile ten pierwszy może okazać się kompletną ofermą i narobić ci kłopotów swoją super-oficerską-niewiedzą-we-wszystkim, o tyle ten drugi może okazać się już niebezpieczny i zepsuć Ci cały dzień swoją super-wiedzą-nabytą-przez-lata-bycia-podoficerem-i-chorążym. Trzymaj się na baczności!

KORPUS SZEREGOWYCH, PODOFICERÓW I CHORĄŻYCH


Private [skrót: Pte]
Odpowiednik St. Szeregowego WP [oznaczenie NATO: OR-2]. Szeregowi mogą nosić puste pagony z wyszytą nazwą swojego regimentu. Private nie może nadzorować innych żołnierzy. Przezwiskiem dla Pte jest Squaddie.
       Pozostałe odpowiedniki Private w BA: Airtrooper (Army Air Corps), Bugler (The Rifles), Craftsman (Royal Electrical and Mechanical Engineers), Drummer (perkusista w regimentach piechoty), Fusilier (w regimentach Fusilier'ów), Gunner (Royal Artillery), Guardsman (piesza gwardia), Highlander (The Highlanders), Kingsman (Duke of Lancaster's Regiment), Musician (muzycy wojskowi), Piper (dudziarze w szkockich oraz irlandzkich regimentach), Ranger (Royal Irish Regiment oraz Royal Irish Rangers), Rifleman (regimenty Rifle), Sapper (Royal Engineers), Signaller (Royal Corps of Signals), Trooper (Household Cavalry, Royal Armoured Corps, Special Air Service oraz Honourable Artillery Company) oraz Trumpeter (trębacz w Household Cavalry).
       Szeregowy w Royal Marines Commando to Marine

Lance Corporal [skrót: L/Cpl]
Odpowiednik Kaprala WP [oznaczenie NATO: OR-3]: L/Cpl jest starszy stopniem od Private i niższy stopniem od Corporal. Zazwyczaj L/Cpl jest dowódcą drużyny ogniowej [mając pod sobą 3 żołnierzy] oraz zastępcą dowódcy sekcji [który jest w stopniu Corporal]. Lance Corporal nosi pagon z jednym paskiem.
Słowo "Lance" pochodzi z włoskiego lanzia spezzata co znaczy "złamana włócznia w bitwie" - stare określenie dla żołnierza, który brał udział w bitwie. L/Cpl to także pierwszy stopień i funkcja nad stopniem szeregowego; ponieważ żołnierz po raz pierwszy ma okazję doświadczyć władzy i obowiązku, zazwyczaj się bezużyteczni aż do momentu, gdy są awansowani na Corporal. Nick name dla L/Cpl to Lance Jack, który prawdopodobnie ma swoje źródła w serialu BBC Dad's Army, gdzie jeden z bohaterów nosił stopień i imię: Lance-Corporal Jack Jones the Butcher.
Zwracając się do L/Cpl mówi się Corporal [bez Lance]. Zaś mówiąc o L/Cpl do przełożonych, wymienia się jego pełen stopień [i nazwisko].
       Pozostałe odpowiedniki Lance Corporal w BA: Lance Bombardier w Royal Artillery. Lance Corporal w 1st The Queen's Dragoon Guards oraz The Queen's Royal Hussars noszą dwa "paski" (zamiast jednego), dodatkowo podoficer Household Cavalry nosi dwa paski oraz koronę.

Corporal [skrót: Cpl]
Odpowiednik St. Kaprala WP [oznaczenie NATO: OR-4]. Cpl jest starszy stopniem od Lance Corporal i młodszy stopniem od Sergeant. Corporal dowodzi sekcją [dwie drużyny ogniowe, mając pod sobą 7 żołnierzy] i ma do swojej dyspozycji Lance Corporala, który jest jego zastępcą. Corporal nosi pagon z dwoma paskami.
Złośliwi twierdzą, że funkcja Corporala piechoty ogranicza się do trzech następujących kolejno po sobie rzeczy: 1.Odebrać rozkazy z HQ plutonu 2. Przekazać rozkazy swoim podwładnym. 3. Krzyknąć Za mną! [ponieważ sekcja i tak nie zrozumie rozkazów] i ruszyć do ataku. Tak naprawdę Corporale są kręgosłupem Armii Brytyjskiej - najwyższa odpowiedzialność przy optymalnie niskim stopniu, pozycji i płacy w całej armii. W Royal Armoured Corps, Corporal jest dowódcą pojazdu bojowego (np. Challengera). Odpowiedzialność i zadania wykonywane przez Cpl w BA można porównać do tych wykonywanych przez Sergeant a nawet Staff Sergeant w US Army. Oficjalnie Corporal BA ma oznaczenie NATO OR-4, warto jednak zwrócić uwagę, że obowiązki i zadania według standardów NATO odpowiadają tym spod oznaczenia OR-5.
Czasami aby odróżnić, o którym Corporalu mowa [na L/Cpl też mówi się w skrócie Corporal], używa się nieoficjalnej nazwy Full Corporal, dając tym samym do zrozumienia, iż L/Cpl jest 'wybrakowany'. Przezwiskiem dla Corporala jest Full Screw.
       Pozostałe odpowiedniki Corporal w BA: Lance-Corporal of Horse (Household Cavalry). Lance-Sergeant obowiązuje w pieszej gwardii [Foot Guards] oraz w Honourable Artillery Company - na swoim wyjściowym mundurze wolno im nosić 3 paski w kolorze białym. Lance-Sergeant wykonuje te same obowiązki co zwykły Corporal, a sierżante jest tylko z tytułu (pochodzi to ze starej tradycji, jeszcze z XIX wieku).

Sergeant [skrót: Sgt]
Odpowiednik Sierżanta WP [oznaczenie NATO: OR-6]. Sergeant jest starszy stopniem od Cpl i młodszy stopniem od Staff Sergeant/Colour Sergeant. Sgt zazwyczaj jest szefem plutonu [mając pod sobą ok. 30 żołnierzy] oraz pełni obowiązki zastępcy dowódcy plutonu. Sergeant nosi pagon z trzema paskami.
W niektórych regimentach BA [np. The Rifles] wciąż jest używana pisownia sprzed 1953 roku: 'Serjeant'. Dawniej, szczególnie w czasach wojny [np. I Wojna Światowa] używało się stopnia Lance Sergeant: był to żołnierz w stopniu Corporala, pełniący obowiązki i zadania Sergeanta. Było to stosowane głównie wtedy, gdy 'oryginalny' Sergeant poległ w walce; oficer awansował wtedy najlepszego w plutonie Corporala; do momentu oficjalnego zatwierdzenia awansu Cpl na Sgt przed dowództwo batalionu, Cpl nosił stopień Lance Sergeant, posiadając wszystkie przywileje Sergeant'ów.
       Pozostałe odpowiedniki Sergeant w BA: Corporal of Horse (Household Cavalry), Serjeant (The Rifles). Sierżant w pieszej gwardii jest nazywany Lance Sergeant; na swoim wyjściowym mundurze nosi trzy złote paski.

Staff Sergeant [skrót: S/Sgt] lub Colour Sergeant [skrót: C/Sgt]
Odpowiednik St. Sierżanta WP [oznaczenie NATO: OR-7]. Staff Sergeant lub Colour Sergeant jest starszy stopniem od Sgt i młodszy stopniem od Warrant Officer Class 2. W jednostkach frontowych st. sierżantów tytułuje się Colour Sergeant. Tytuł Colour ma swoją historię: dawno, dawno temu najbardziej doświadczeni sierżanci w kompanii mieli za zadanie chronić swojego młodego, niedoświadczonego porucznika w czasie bitwy, który targał ze sobą chorągwie, tzw. Colours [dawniej sztandary były bardzo ważnym sposobem komunikacji na polu bitwy: jeśli sztandar znikał z pola widzenia, oficer prawdopodobnie nie żył/był ranny, a jego żołnierze pozostawali bez dowództwa]. Pochodzenie tytułu "Staff" dla wszystkich St. Sierżantów z pozaliniowych jednostek nie jest znane. Staff/Colour Sergeant nosi pagon z małą koroną umieszczoną nad trzema paskami.
Adresując Staff Sergeant mówimy Staff; zaś adresując Colour Sergeant mówimy Colour.
       Pozostałe odpowiedniki Staff Sergeant w BA: Company Quartermaster Sergeant (kwatermistrz kompani w stopniu St. Sierżanta), Colour Sergeant (regimenty piechoty), Staff Corporal (Household Cavalry).

Warrant Officer Class 2 [skrót: WO2]
Odpowiednik Starszego Chorążego WP [oznaczenie NATO: OR-8]. WO2 jest starszy stopniem of Staff/Colour Sergeant i niższy stopniem od WO1. W BA, WO2 jest znany bardziej jako CSM [skrót od Company Sergeant Major] - każda kompania posiada swojego szefa kompanii, a takim może być jedynie chorąży w stopniu WO2. WO2 nosi pagon z olbrzymią koroną.
Ważne: WO2 nienawidzą być nazywanymi "Warrant Officer Class 2". Ponieważ służą w armii co najmniej 10 lat dłużej od swojego od oficera dowodzącego, są świecie przekonani, iż kompania należy tylko i wyłącznie do nich. Ich ulubioną rozrywką jest wymyślanie rano "Rozkazu dnia" [dotyczące umundurowania], tylko po to, aby potem go zmienić trzy razy zanim zdąży wybić południe, co wprowadza zamieszanie, w wyniku czego CSM może oddawać się swojej ulubionej rozrywce: polowaniu na żołnierzy [nieświadomie] nie przestrzegających przed chwilą wydanego rozkazu.

       Quartermaster Sergeant [skrót: QMS]
Po prostu kwatermistrz. Wokół swojej korony noszą jakieś listki, pewnie dla tego, że w 753 roku p.n.e pierwsi kwatermistrzowie (z łaciny Kwaterus Masterus Vrednus Podlus Zlodziejus Totalus) nosili pozłacane listki oliwne na głowie i budowali swoje imperium polegające na posiadaniu i władaniu wszystkim, co jest w armii i na czym armia postawić stopę w swoich dziurawych sandałkach [wszyscy cezarze, o których uczyłeś się w szkole na historii byli tak naprawdę marionetkami w rękach Naczelnego Kwatermistrza). Jeśli zastanawiałeś się, gdzie jest issue sprzęt, który powinieneś mieć wyfasowany - sprawdź aukcje na E-Bayu w dziale "Militaria". Kwatermistrza znajdziesz w każdym magazynie, którego nigdy nie opuszczają dalej, niż na dwa kroki licząc od lady.

       Pozostałe odpowiedniki WO2 w BA
       [KAŻDY WO2 POSIADA FUNKCJĘ, DLATEGO WO2 JEST TYTUŁOWANY WEDŁUG WYKONYWANEJ PRZEZ SIEBIE FUNKCJI, NP. CSM]
Armament Quartermaster Sergeant, Armourer Quartermaster Sergeant, Artificer Quartermaster Sergeant (AQMS), Band Corporal Major (BCM), Band Sergeant Major (BSM), Battery Sergeant Major (BSM), Bugle Major, Clerk of Works Quartermaster Sergeant, Company Sergeant Major (CSM), Draughtsman Quartermaster Sergeant, Drill Sergeant, Drum Major, Engineer Clerk Quartermaster Sergeant, Farrier Quartermaster Sergeant, Foreman of Signals (Information Systems) (FofS IS), Foreman of Signals (FofS), Garrison Quartermaster Sergeant, Master Gunner 3rd Class, Orderly Room Quartermaster Sergeant (ORQMS), Pipe Major, Quartermaster Sergeant Instructor (QMSI), Regimental Quartermaster Corporal (RQMC), Regimental Quartermaster Sergeant (RQMS), Saddler Quartermaster Sergeant, Sergeant Major Signals (SMS), Squadron Corporal Major (SCM), Squadron Sergeant Major (SSM), Staff Quartermaster Sergeant, Supervisor (Information Systems) (Supvr (IS)), Supervisor (Radio) (Supvr (R)), Surveyor Quartermaster Sergeant, Technical Quartermaster Sergeant (TQMS), Troop Sergeant Major (TSM), Trumpet Major oraz Yeoman of Signals (YofS).


Warrant Officer Class 1 [skrót: WO1]
Odpowiednik St. Chorążego Sztabowego WP [oznaczenie NATO: OR-9]. WO1 jest najwyższym nie-oficerskim stopniem w Armii Brytyjskiej. Awans na RSM może otrzymać jedynie CSM [WO2] - jest to równoznaczne z awansem na oficera w niedalekiej przyszłości, gdy RSM nacieszy się już szeroką władzą, jaką posiada nad swoim batalionem/regimentem. WO1 nosi pagon z symbolem Royal Arms: coś, co trudno opisać prosto słowami za to łatwo zapamiętać jak wygląda [patrz: obrazek na początku artykułu].
RSM który zgodzi się na dalszy awans, wysyłają do szkoły oficerskiej, w której uczą RSM'a jak być oficerem. Po ukończeniu szkółki, RSM otrzymuje awans w stopniu kapitana i otrzymuje funkcję zastępcy dowódcy kompanii. Najczęstszą przypadłością [byłych] RSM jest żal do samego siebie, że zgodzili się na awans oficerski:- jako oficerowie nie mogą się już bratać z podoficerami i nie wolno im ścigać za nieprzestrzeganie regulaminu [inaczej wygryzłby z roboty nowego RSM].

       Pozostałe odpowiedniki WO1 w BA
       [KAŻDY WO1 POSIADA FUNKCJĘ, DLATEGO WO1 JEST TYTUŁOWANY WEDŁUG WYKONYWANEJ PRZEZ SIEBIE FUNKCJI, NP. RSM]
Academy Sergeant Major (AcSM), Armament Sergeant Major, Armourer Sergeant Major, Artificer Sergeant Major (ASM), Bandmaster (BM), Clerk of Works Sergeant Major, Conductor (Cdr), Farrier Corporal Major, Farrier Sergeant Major, Foreman of Signals (Information Systems) (FofS IS), Foreman of Signals (FofS), Garrison Sergeant Major (GSM), Master Gunner 1st Class, Master Gunner 2nd Class, Orderly Room Sergeant Major (ORSM), Pipe Major, Regimental Corporal Major (RCM), Regimental Sergeant Major (RSM), Royal Artillery Sergeant Major, Saddler Sergeant Major, Sergeant Major Instructor (SMI), Staff Sergeant Major (SSM), Superintending Clerk, Surveyor Sergeant Major, Yeoman of Signals (YofS) oraz Yeoman of Signals (Electronic Warfare) (YofS (EW)).

KORPUS OFICERSKI

Officer Cadet [skrót: O Cdt]
Officer Cadet można spotkać w armii [dokładniej w fabrykach oficerów] oraz w OTC na uniwersytetach. Problem z O Cdt jest jak następuje: nie są oficerami lecz próbują się zachowywać jak oficerowie i oczekują być traktowani jak oficerowie [minus oddawanie honorów]. Inna sprawa - O Cdt próbuje rozkazywać sierżantom, i zawsze źle na tym kończy. Officer Cadetów można spotkać w ACF, gdy ci są przysyłani z OTC do batalionów kadetów: kadeci nazywają wtedy takiego O Cdt oficerem-coś, ponieważ mają w tytule officer, trzeba ich tytułować, ładnie się wyrażać, rozmawiać na inteligentne, bezproduktywne tematy i traktować jak Jego Wysokość i Jej Świątobliwość Kcem Być Oficerem:- jednak nie wolno salutować.

2nd Class Lieutenant [skrót: 2nd Lt]
Odpowiednik Podporucznika WP [oznaczenie NATO: OF-1]; nosi na pagonie jeden ćwiek. Produkowani masowo w Fabrykach Oficerskich Sandhurst lub Welbeck. Po opuszczeniu fabryki 2nd Lt jest adoptowany przez jakiś pluton, gdzie przez pierwsze pół roku matkuje mu szef plutonu (Platoon Sergeant). Swoją niewiedzą i brakiem doświadczenia wprowadzają sporo zamętu we własnych plutonach. Gdy wreszcie pojmą na czym polega bycie podporucznikiem i zaczną się sprawować, momentalnie są awansowani na porucznika i odsyłani "wyżej". Pluton adoptuje kolejnego młodego podporucznika, a cała historia zaczyna się od nowa. Podporucznicy bardzo nie lubią Corporalów: może dla tego, że Corporal zna sie lepiej na robocie niż podporucznik; może dla tego, że Corporal ma DWA paski na pagonie, a podporucznik zaledwie JEDEN ćwiek.

Lieutenant [skrót: Lt]
Odpowiednik Porucznika WP [oznaczenie NATO: OF-1]; nosi dwa ćwieki na swoim pagonie. Porucznik to starsza wersja odmóżdżonych podporuczników. Jeśli egzemplarz porucznika jest naprawdę ciemną masą, symptomy odmóżdżenia występują przez cały okres do momentu wstąpienia na drogę kapitaństwa.

Captain[skrót: Capt]
Odpowiednik Kapitana WP [oznaczenie NATO: OF-2]; nosi trzy ćwieki na pagonie. Zazwyczaj zastępca dowódcy kompanii.

Major [skrót: Maj]
Odpowiednik Majora WP [oznaczenie NATO: OF-3]; nosi małą koronę na pagonie. Sól tej ziemi i najlepsi żołnierze w całej armii. Pełnią rolę dowódców kompanii.

Lieutenant Colonel [skrót: Lt Col]
Odpowiednik Podpułkownika WP [oznaczenie NATO: OF-4]; nosi małą koronę i jeden ćwiek na pagonie. Jest to największy nierób w armii, w dodatku oficer, przechodzący właśnie kryzys wieku średniego. Ich jedynym zajęciem (i zmartwieniem) jest siedzenie na bujanym krześle za swoim wielkim biurkiem i knucie całymi dniami, jak tu zrujnować karierę żołnierzowi, którego akurat nie cierpią.

Colonel [skrót: Col]
Odpowiednik Pułkownika WP [oznaczenie NATO: OF-5]; nosi mała koronę i dwa ćwieki na pagonie. Zawsze znajdziesz jednego, pełniącego rolę 'komendanta' w jakimś batalionie/regimencie. Pułkownik to także chłopiec na posyłki do dyspozycji Brygadiera (który jest oficerem sztabu) na wszelkich bankietach i uroczystych obiadach organizowanych dla generalicji. Trzeba widzieć ile Pułkownicy muszą się naskakać zanim otrzymają kolejny ćwiek do kolekcji na swoim pagonie.

Brigadier [skrót: Brig]
Odpowiednik Generała Brygady WP [oznaczenie NATO: OF-6]; nosi na pagonie małą koronę i trzy ćwieki. Brigadier jest oficerem sztabu i może pełnić 'fikcyjną' rolę dowodzenia Brygadą lub zajmować się czymś innym, z pozoru bardzo ważnym i istotnym dla istnienia bezsensownych zajęć w armii, jak zawracanie 4-liter pułkownikowi Regimentu A, B, C [i Zet też] poprzez składanie 'oficjalnych' wizyt. Gdy Brigadier składa wizytę w Whitehall w Londynie, zabiera swojego służącego i chłopca na posyłki w stopniu pułkownika.

Komu salutować?

NCO (podoficerowie) - nie salutujemy
WO (chorążowie) - pomimo tytułowania ich "panie" i "proszę pani", nie salutujemy. Naucz się też rozróżniać koronę noszoną przez CSM (nie salutujemy!) od korony noszonej przez Majora (salutujemy!)
Officer-coś (Jego Wysokość / Jej Świątobliwość Kcem Być Oficerem) - zawsze tytułujemy i traktujemy prawie jak oficera, z tym wyjątkiem, że nie salutujemy. Przynajmniej do momentu, aż otrzymają patent oficerski od królowej.
CO salutujemy. Brak oddania honorów biorą jako osobistą obrazę Jej Królewskiej Mości, zapamiętują sobie Twoją kompanię/pluton, i biegiem lecą na skargę do Twojego dowódcy.

Panie kapral...! czyli kogo jak tytułować?

NCO (podoficerowie) - jeśli idzie o ich tytułowanie, płeć podoficera nie gra żadnej roli. Tak długo, jak nie mylisz ich stopni i nie nazywasz ich "Ma'am" albo "Sir", wszystko będzie OK. Tytułowanie podoficera jego stopniem w każdej udzielonej odpowiedzi bardzo im pochlebia; z kolei nazywanie ich tylko po nazwisku może skończyć się 150-cioma pompkami żebyś "następnym razem pamiętał że nazywam się Sierżant Smith".
       Lance Corporal (L/Cpl) - Corporal
       Corporal (Cpl) - Corporal
       Sergeant (Sgt) - Sergeant
       Staff Sergeant/Colour Sergeant (S/Sgt lub C/Sgt) - Staff lub Colour

WO (chorążowie) - tutaj płeć gra rolę, jeśli nie chcesz co chwilę nazywać ich "Sergeant Major!" (co jest upierdliwe dla obu stron); można iść wtedy na skróty i nazywać ich "Sir" (jeśli to mężczyzna) lub "Ma'am" (jeśli to kobieta). Pomimo, że kobiety stanowią tylko 10% stanu armii wierz mi - nie chcesz się pomylić i zwrócić do kobiety "Proszę Pana".
       Sergeant Major (SM) - Sir/Ma'am lub Sergeant Major
       Quartermaster Sergeant (QSM) - Sir/Ma'am
       Regimental Sergeant Major (RSM) - Sir/Ma'am lub RSM [wym. ar-es-em]

Oficer-coś (Jego Wysokość i Jej Świątobliwość Kcem Być Oficerem) - w przypadku oficera-coś najlepiej zwracać się do nich Sir lub Ma'am. Niektórzy preferują zwykłe tytułowanie z cywila: Mr do oficera-coś płci męskiej i Miss (Panna) lub Mrs (Pani) do oficera-coś płci żeńskiej.
Występują trzy typy oficera-coś w armii i - naturalnie - każdy z nich preferuje inne tytułowanie. Ci z fabryki Welbeck/Sandhurst lubią nazywać siebie "Officer Cadet" i wolą, aby zwracać się do nich jako "Sir/Ma'am". Oficer-coś z uniwerystetu (OTC) wolą, jak się do nich zwracasz Mr/Miss i używać ich nazwisko (jeśli ci je zdradzą). Z kolei Oficer-coś z Army Cadets uwielbiają być tytułowani Under Officer, chociaż miej na uwadze, że są zakochani po uszy w tytule "Under Officer" z uwagi na słowo Officer; od biedy "Sir" i "Ma'am" starczy na przetrwania spotkania z tym wytworem armii.

CO (oficer) - Jeżeli zwracamy się do mężczyzny, nazywamy go "Sir". Jeżeli do kobiety, to "Ma'am" skrót od madam. Jeśli mówimy do kogoś o danym oficerze, używamy ich stopnia i nazwiska. Nie możemy powiedzieć np "Sir Smith" albo "Ma'am Douglas" ponieważ "Sir/Ma'am" nie są stopniami.
       Second Lieutenant (2nd Lt) - Sir/Ma'am lub Lieutenant
       Lieutenant (Lt) - Sir/Ma'am lub Lieutenant
       Captain (Capt) - Sir/Ma'am lub Captain
       Major (Maj) - Sir/Ma'am lub Major
       Lieutenant Colonel (Lt/Col) - Sir/Ma'am lub Colonel lub Deputy Commandant (jeśli jest z-ca dowódcy twojego batalionu/regimentu)
       Colonel (Col) - Sir/Ma'am lub Colonel lub Commandant (jeśli dowodzi twoim batalionem/regimentem)
       Brigadier (Brig) - Sir/Ma'am

Czy wiesz, że...?

  • Petty Officer (Royal Navy) to odpowiednik Sergeant w British Army. Ze uwagi na pojawienie się słowa Officer, żołnierze lądowi myślą, że jest to oficer marynarki: oddają mu honory i tytułują "Sir", co doprowadza Petty Officerów do białej gorączki;
  • Stopni trzeba się nauczyć na pamięć; jest to też jedna z pierwszych rzeczy, jakich uczy się nowych rekrutów. Każdy rodzaj wojsk uczy się jedynie stopni używanych przez siebie: tak więc żołnierz BA nie zna stopni RAFu, RAF nie zna stopni Royal Navy itd. Wyjatkiem są Royal Marines, gdzie żołnierze uczą się własnych stopni (niemal identyczna jak w BA) oraz stopni Royal Navy.
  • Zwracanie się do oficerów - po stopniu, czy przez zwykłe "Sir/Ma'am" bez wymieniania nazwiska - jest akceptowane i nie przysporzy nam żadnych problemów;
  • Aby zostać WO (chorążym) trzeba wspinać się po wszystkich szczebelkach. W przeciwieństwie do WP ci nie biorą się z 'powietrza' (czyt. ze szkółek dla chorążych); nie są to też bażanty, lecz jedni z najbardziej doświadczonych żołnierzy w całym regimencie; szanuj ich;
  • CSM - przypada jeden na kompanię (całe szczęście), potrafią z nich być prawdziwe koszarowe trepy i zmory. Byli na wszystkich wojnach i brali udział we wszystkich misjach za granicą, w jakich brała udział Wielka Brytania przez ostatnie 25 lat. Przyczepią się wszystkiego i szczekają na wszystko. Nawet, jeśli przed chwilą żołnierz został zrugany przez oficera, to chorąży i tak musi swoje "dołożyć". CSM pełni funkcję "szefa kompani". To już chyba wszystko tłumaczy?
  • Corporal's są kręgosłupem Armii Brytyjskiej (daleko nie trzeba szukać - kto głównie szkoli rekurtów w serialu Commando - On the Front Line?), gdzie np. w US Army jest to Staff Sergeant. Z zasady Corporale są źli, podli i nie do zdarcia.