Wprowadzenie

Parachute Regiment

Parachute Regiment (w skrócie PARA) jest piechotą spadochronową Armii Brytyjskiej, będąc jednocześnie najbardziej elitarną w siłach lądowych. PARA jest sławna ze swojej ostrej selekcji (P Company) i rygorystycznego treningu wśród kandydatów na skrzydełka i beret w kolorze maroon. Piechota spadochronowa jest przystosowana do walki na tyłach wroga z bardzo małym (lub zerowym) wsparciem własnych wojsk, stawiając czoło przeważającym siłom wroga.

Bataliony dzisiejszego Parachute Regiment są częścią 16 Air Assault Brigade oraz Special Forces Support Group (SFSG).

ostatnia aktualizacja: 28 grudnia 2010
DPM-SOLDIER.PL

Zawiłe początki
22 czerwca 1940 roku Churchill - będący pod wrażeniem niemieckich Fallschirmjäger - wyraził życzenie na stworzenie "korpusu liczącego przynajmniej 5 tysięcy skoczków spadochronowych, odpowiednio zorganizowanych i wyekwipowanych". Na lotnisku Ringway (niedaleko Manchester) powstała pierwsza szkoła spadochronowa (Parachute Training School). Początkowo do tego zadania zostało przeznaczone No 2 Commando. Regiment komandosów otrzymał nowe wyszkolenie i rósł bardzo szybko w szeregach i został przemianowany na 11th Special Ari Service Battalion. 11 batalion SASu ukończył szkolenie już w grudniu tego samego roku. 38 żołnierzy i oficerów owego batalionu dało wrogowi znać o swoim istnieniu już 10 lutego 1941 roku, w czasie Operacja Colossus (ochotnicy ci zostali zostali zrzuceni nad Włochami i wysadzili akwedukt). Parachute Regiment powstał nieco później, 1 sierpnia 1942 roku.

Do końca wojny powstało 17 batalionów powietrznodesantowych. Bataliony te wchodziły w skład dwóch (brytyjskich) dywizji spadochronowych: 1st Airborne Division oraz 6th Airborne Division (a także samodzielną 2nd Parachute Brigade) - obie okryły się sławą w czasie II Wojny Światowej. 1AD zostało rozwiązane w 1945, a 6AD 3 lata później, 1 kwietnia 1948. Na ich miejsce utworzono 16th Independent Parachute Brigade Group, po Wojnie Falklandzkiej jej zadanie przejęło 5th Airborne Brigade, którą w 1 września 1999 roku ostatecznie zamieniono na 16 Air Assault Brigade - która istnieje po dziś dzień.

Historia w punktach
Parachute Regiment - jak na jednostkę liniową, jest młodą formacją i posiada krótką historię (w porównaniu z innymi regimentami, które początki sięgają XVI-XVII wieku). Mimo tego jest barwna, a jego żołnierze są bardzo dumni z osiągnięć regimentu w przeszłości.

P Coy & kurs para
W P Coy (skrót od Pegasus Company) jest przeprowadzana Pre-Parachute Selection (selekcja) dla tych wszystkich, którzy chcą zdobyć prawo do noszenia skrzydełek spadochroniarskich na rękawie oraz beretu w kolorze Maroon na swoim czerepie. Selekcja jest przeprowadzana w domu całej piechoty Armii Brytyjskiej: w ITC Catterick. P Company przeprowadza 3 różne kursy: w tym rozdziale opisany będzie kurs dla rekrutów prosto z cywila, chcących wstąpić w szeregi Parachute Regiment. Cała selekcja jest zakończona tzw. Test Week (tydzień testów), w czasie którego każdy ochotnik na skrzydełka musi przejść i zaliczyć 8 Testów. Po sukcesywnie zakończonej selekcji kandydat rozpoczyna Basic Parachute Training.

Szczegóły selekcji i treningu Parachute Regiment Recruit Pre-Parachute Selection Po przejściu selekcji (będącej jednocześnie szkoleniem piechoty) i zdaniu kursu spadochroniarskiego, świeżo upieczony skoczek trafia do jednego z trzech regimentów PARA. Selekcja trwa 20 tygodni i jest podzielona na 3 etapy: • I. SCREENING - ochotnicy muszą stawić czoło nietypowemu torowi przeszkód zwanemu Trainasium, przebiec 1.5 mili na czas, oraz przebyć 8 mili marszobiegiem (na czas).
• II. BUILDUP - ochotnicy przechodzą typowe szkolenie piechoty: marszobiegi z ekwipunkiem, biegi przełajowe, pierwsza pomoc, czytanie i praca z mapą, fieldcraft, atak na bagnet, pływanie itp.
• III. TEST WEEK - tydzień 8 Testów, który zdeterminuje czy kandydat może przejść szkolenie spadochroniarskie. Po zaliczeniu selekcji przyszły skoczek ma prawo do noszenia beretu w kolorze Maroon.

8 Testów
  1. 10 MILER - Kandydaci są podzieleni na drużyny, w których razem muszą przemaszerować dystans 16km. Każdy z kandydatów ma na sobie obciążenie w postaci karabinu oraz bergana o wadze 16kg. Dystans musi być pokonany w czasie poniżej 1 godziny i 50 minut.
  2. TRAINASIUM - Nietypowy tor przeszkód, wiszący 18 metrów nad ziemią. Ten test ma za zadanie sprawdzić, czy kandydat ma lęk wysokości i czy jest w stanie wykonywać polecenia na dużej wysokości.
  3. LOG RACE - Ośmiu żołnierzy ma za zadanie przenieść słup telegraficzny (ważący 60kg) na odległość 1.9 mili (3.1 kilometra).
  4. 2 MILE MARCH - Kandydat musi przebiec 2 mile (3.2km) w czasie poniżej 18 minut. Każdy kandydat ma na sobie obciążenie w postaci kurtki, hełmu, karabinu oraz bergan ważący 16kg.
  5. STEEPLECHASE - Bieg przełajowy na odległość 1.8 mili (2.9km), zakończony torem przeszkód. Kandydaci mają na sobie obciążenie w postaci hełmu; oceniana jest prędkość.
  6. MILLING - Kandydaci są dobierani w pary według podobnego wzrostu i wagi, otrzymują rękawice bokserskie, po czym mają walczyć ze sobą przez 60 sekund. Oceniana jest determinacja i wola walki; wygrana/przegrana/technika walki nie jest brana pod uwagę.
  7. 20 MILE ENDURANCE MARCH - Kandydat musi pokonać 20 mil (32km) zróżnicowanego terenu w czasie poniżej 4 i pół godziny. Każdy kandydat ma na sobie obciążenie w postaci karabinu i bergana (ważącego 16kg).
  8. STRETCHER RACE - Kandydaci są podzieleni na grupy po 16 ludzi w każdej. Każda grupa ma przydzielane jedne nosze (ważące 79kg), które mogą być niesione tylko przez 4 kandydatów jednocześnie, przez ściśle określony czas. Grupa ma do pokonania 5 mil (8km).
Basic Parachute Course
Podstawowe szkolenie spadochroniarskie odbywa się w szkole spadochroniarskiej No. 1 Parachute Training School, która mieści się w bazie RAF Brize Norton. Basic Parachute Course trwa 4 tygodnie, w czasie których kandydaci są uczeni techniki skakania, opadania i lądowania. Aby kandydat mógł otrzymać swoje skrzydełka, musi zaliczyć 8 skoków z samolotu (w tym jeden nocny). Oprócz tego kandydaci są uczeni także innych technik takich jak: skakanie bez i z ekwipunkiem, skok indywidualny, skok grupą, kontrolowanie kierunku opadu, rozplątywanie linek, sposobu walki gdy np. zawieszony na drzewie lub wieży kościoła, akcje w czasie kolizji z innym spadochroniarzem, lądowanie w wodzie itd.

Swoje pierwsze skoki kandydaci wykonują bez ekwipunku, skacząc z balonu z wysokości 800 metrów. Po zaliczeniu tych skoków kandydat jest rzucany na głęboką wodę czyli skacze z samolotu C-130 Hercules. Pierwsze 3 skoki są wykonywane bez ekwipunku, w ciągu dnia. 4 skok jest nadal bez ekwipunku, lecz wykonywany w nocy. Druga połowa skoków jest wykonywana już z pełnym ekwipunkiem. Po zaliczeniu wszystkich 8 skoków z Herculesa, kandydat otrzymuje swoje skrzydełka spadochroniarza z rąk dowódcy szkoły spadochroniarskiej No. 1 Parachute Training School.

Red Devils
Red Devils czyli Czerwone Diabły są zespołem pokazowym Armii Brytyjskiej i Parachute Regiment. Zespół został utworzony 1 stycznia 1964 roku przez Major-General Glyn Gilbert; dopiero w 1979 Armia Brytyjska zaakceptowała Czerwone Diabły jako zespól pokazowy sił lądowych. Członkowie zespołu, Czerwone Diabły, są żołnierzami armii regularnej, służący w jednym z 3 batalionów PARA; do Red Devils wstępują tylko ochotnicy. Zespół składa się z dwóch drużyn (każda drużyna liczy 10 żołnierzy); obie drużyny posiadają swojego kamerzystę, który nagrywa pokaz.

Do Czerwonych Diabłów może dostać się tylko ktoś, kto odsłużył przynajmniej 3 lata w Parachute Regiment i wykonał przynajmniej 50 skoków na spadochronie - jest to niezbędne minimum. Później Kandydaci są zabierani do Cypru na około tydzień, gdzie wykonują 20 skoków na spadochronie. Na miejscu zespół decyduje, kto powinien stać się nowym Czerwonym Diabłem, a kto nie. Średnio każdy członek zespołu wykonuje 250 skoków rocznie - i to tylko na pokazach wojskowych.

Strona www Red Devils: www.reddevilsonline.com

Badge, beret, motto itede
Motto regimentu po łacinie Utrinque Paratus, po ang. brzmi Ready for Anything (pol. Gotowi na wszystko). Motto zostało nadane przez króla George'a VI 5 lat po wojnie, w 1950 roku. Mottem szkoły spadochroniarskiej (Parachute Training School) jest Knowledge dispels fear (dos. Wiedza pokonuje strach).

Muzyka quick march regimentu to Ride of the Valkyries (dobrze wszystkim znany z filmu Czas Apokalipsy). Muzyką do slow march jest krótka wersja Pomp and Circumstance March No 4 (Elgar). Każdy z 3 batalionów (1-3 PARA) posiadał własną orkiestrę wojskową (utworzone w latach 1947-8) aż do 1994 roku, gdy zostały połączone w jedną orkiestrę.

Przezwiska regimentu to: Red Devils (pol. Czerwone Diabły), The Paras ("Parasi" lub też "Spadaki"). Przezwisko Czerwone Diabły pochodzi z czasów II Wojny Światowej. 1942 roku Parachute Regiment walczył w Afryce Północnej, gdzie jako pierwsi nosili berety w kolorze maroon. Samo przezwisko zostało im nadane przez Niemców (w języku niemieckim Red Devils to Rote Teufel) waleczni parasi na pustyni mieli czerwone mundury. Są dwie historie/teorie na temat skąd się wziął "czerwony" odcień na mundurach: pierwsza teoria twierdzi, że żołnierze byli pokryci czerwonym pyłem pustyni, druga teoria przekonuje, że słońce dawało czerwonawy odcień mundurom, które były w kolorze beige (beretu SAS). Tak czy siak przezwisko "Czerwone Diabły" nie ma nic wspólnego z kolorem beretu.

1 PARA Skrót od 1st Battalion, Parachute Regiment (obecnie należy do SFSG).
2 PARA Skrót od 2nd Battalion, Parachute Regiment (obecnie w 16 Air Assault Brigade).
3 PARA Skrót od 3rd Battalion, Parachute Regiment (obecnie w 16 Air Assault Brigade).
4 PARA Skrót od 4th Battalion, Parachute Regiment (baon armii terytorialnej, rezerwa 2 i 3 PARA).
UK SFSG United Kingdom Special Forces Support Group Noszona przez żołnierzy 1 PARA, którzy należą do SFSG.
PATHFINDER Pathfinder Platoon, pluton Parachute Regiment, obecnie należącego do 16 Air Assault Brigade.
DEPOT PARA Noszone przez instruktorów No. 1 Parachute Training School.
10 PARA Skrót od 10th Battalion Parachute Regiment Stara naszywka dzisiejszego 4 PARA, obecnie już nie noszona.
RHQ PARA Skrót od Regimental Headquarters czyli HQ regimentu PARA.
RMP Para Provost 156 kompania Royal Military Police, wchodzący w skład 16 Air Assault Brigade.
9 PARA Skrót od 9 Parachute Squadron RE; saperzy o kwalifikacji PARA.
15 AA CSS Skrót od 15 Air Assault Close Support Squadron, kompania zaopatrzeniowa (RLC).
RHA Skrót od 7 Para Royal Horse Artillery, wsparcie artyleryjskie Parachute Regiment
216 PSRS Skrót od 216 Parachute Squadron Royal Signals; lidki-radiotelegrafistki Parachute Regiment
16 ASB DZ Skrót od 16 Air Assault Brigade Drop Zone Flash.
PARA QUALIFIED Skrzydełka PARA noszone przez tych, którzy przeszli P Coy (nie dotyczy SF/RMC) oraz kurs para.
16 Air Assault Brigade Naszywka tej formacji; wersji kolorowej, pustynnej i zgaszonej.
SFSG Skrót od Special Forces Support Group

Historia numeru i naszywki 16 Air Assault Brigade Numer brygady ma swoją malutką historię. Numer "16" jest uhonorowaniem tradycji oraz przeszłości (dziś już nieistniejących) 1st Airborne Division oraz 6th Airborne Division, które wykazały się w czasie II Wojny Światowej. TRF brygady (wersja kolorowa) przedstawia atakującego orła; kolory użyte na naszywce to jasno- niebieski (nie biały) oraz maroon. Jasnoniebieski jest nawiązaniem do koloru beretów Army Air Corps (korpus lotniczy Armii Brytyjskiej), z kolei kolor maroon jest nawiązaniem do koloru beretu Parachute Regiment. Wybranie orła jako symbol 16 AAB nie obyło się bez kontrowersji. Wielu miało nadzieję, że nowo utworzona brygada przyjmie symbol swojego poprzednika 5th Airborne Brigade. Naszywka noszona przez 5th Airborne Brigade to jeździec Bellerofont siedzący na Pegazie na tle w kolorze maroon (oba pochodzą z mitologi greckiej), który był noszony przez żołnierzy 1st oraz 6th Airborne Division w czasie II Wojny Światowej.

Struktura
Parachute Regiment składa się z 4 batalionów (3 regularne, 1 terytorialny): Każdy batalion posiada inny kolor DZ Flash.

16th Air Assault Brigade (w skrócie 16 Air Asslt Bde) powstalo 1 września 1999r.; jest formacją Armii Brytyjskiej, stacjonującą w Colchester w Essex (Anglia), która podlega 5th Division (tylko administracyjnie). 16 AAB jest rapid response armii, będąc jedyną aeromobilną brygadą Armii Brytyjskiej. Kręgosłupem 16AAB jest piechota spadochronowa, jednak formacja ta nie mogłaby funkcjonować odpowiednio bez odpowiedniego wsparcia innych jednostek armii (jak np. saperzy). Każdy żołnierz (jeśli nie jest w Parachute Regiment) - należący do brygady, przechodzi P Company i ma prawo do noszenia beretu w kolorze maroon (z badgem swojej oryginalnej jednostki) - nie są jednak skoczkami spadochronowymi.

Dzisiejszy skład 16 Air Assault Brigade: Special Forces Support Group (w skrócie SFSG) jest jednostką Armii Brytyjskiej utworzoną 3 kwietnia 2006 roku, przeznaczoną do operacji specjalnych polegających na wspieraniu United Kingdom Special Forces (UKSF): Air Service, Special Boat Service oraz Special Reconnaissance Regiment.

Kręgosłupem SFSG jest pierwszy batalion z Parachute Regiment (1 PARA) który na stałe został przetransferowany do SFSG oraz żołnierze z Royal Marines Commando - z uwagi na trudniejszą selekcję i wyższy poziom wyszkolenia obu jednostek. Do SFSG może wstąpić każdy żołnierz Sił Lądowych/Morskich/Powietrznych, który jest wyszkolony jako piechociarz. Dodatkowo, każdy kandydat musi/ał przejść P Company lub Commando Course lub selekcję RAF Pre-Parachute Selection, aby móc służyć w SFSG. Po dostaniu się do SFSG, członkowie noszą badge swojej macierzystej jednostki jednak otrzymują naszywkę jednostki (widoczne na zdjęciu obok): srebrny sztylet na zielonym tle z czarną błyskawicą w czerwonej obwódce.

Struktura SFSG: